С 11 месеца забавяне Столичният общински съвет разгледа на последното си заседание доклад на Демократична България, предлагащ увеличаването на заплатите на работещите в общинските театри. Управляващото мнозинство гласува против доклада, въпреки предложението на вносителите Веселин Калановски и Михаил Паргов за това той да бъде подкрепен с промяна в датите, така че да облекчи положението на част от работещите в културния сектор през следващата година.
“На комисии ГЕРБ и СДС се въздържаха, а Патриотите бяха против това колегите ми да получат нормално, достойно заплащане, което да осигури оцеляването им, което в настоящия момент е особено актуално.” – заяви по време на заседанието Калановски и поясни, че в професията на актьора контузия или заболяване може да го извади от работен режим за месеци, през които той няма да има допълнителното материално стимулиране (ДМС), на което работещите в повечето театри разчитат, за да допълват ниските си базови заплати.
Предложението да бъде гарантирана минималната основна заплата на работещите в театрите беше отхвърлено от ГЕРБ с мотива, че вече съществуват други форми на подпомагане за общинските театри, както и с оправдания за разчетите в столичния бюджет.
“Любопитно ми е днес да попитам как ли се чувстват тези работещи, които в момента вземат чисти 500 до 700 лв./месечно, когато ние в днешното заседание гласувахме по т. 2 за едно единствено произведение двойно по-голяма сума, отколкото е необходима за годишното повишаване на всички заплати в общинските театри.” – заяви Калановски, визирайки гласувания по-рано на заседанието доклад за скулптурна композиция на стойност близо 400 000 лв., финансирана, по думите на ресорния зам.-кмет г-н Чобанов и на председателя на постоянната комисия по Образование, култура, наука и културно многообразие г-жа Едрева, с пари от икономии на общината.
По време на дискусията по точката, засягаща скулпторната композиция, съвносителят на доклада за възнагражденията в театрите Михаил Паргов изрази принципната си подкрепа за реализацията на скулптурния проект, но и повдигна въпроса за уместността на разход в подобен размер точно в разгара на пандемията, когато логичният подход би бил общината да подпомогне дейността на максимален брой засегнати от кризата професионалисти от културния сектор в столицата.
“Не програмите и сградите правят културата, а хората. Сградите и програмите създават предпоставка за създаване на култура, творците създават културата, а често пъти те живеят в недоимък. Нещо, което е хубаво да си го припомняте всеки път, когато ги аплодирате в края на представленията.” – обобщи Калановски и подчерта, че е чудесно и важно да се реновират сгради, които приютяват културни събития и да се правят програми, но със сигурност не е достатъчно.
“Неудобно ми е да напиша какви са минималните основни заплати в общинските театри (както и в държавните). Предложението ни беше на базата на подписан Браншов колективен трудов договор между Министерство на културата, синдикатите, САБ и БАРОК.” – коментира Веселин Калановски по-късно същия ден в профила си в социалната мрежа фейсбук.
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment