България

Лекари настояват за още денонощни аптеки

Според представители на Българският лекарски съюз /БЛС/ наложително е в България да се отворят денонощни аптеки, в борбата със заразата.

Ето какво пишат лекарите в позицията си:

БЛС е категоричен, че в интерес на българските граждани е в най-кратки срокове да бъдат направени нормативни промени, които да регламентират осигуряването на 24-часов достъп до фармацевтични услуги. Денонощните аптеки в България са около 30 на брой или около 1% от всички действащи аптеки в страната. Денонощни аптеки изобщо липсват в региони като Видин, Враца, Разград, Смолян и Търговище. В същото време България е сред първите страни в ЕС по брой аптеки на глава от населението,  предаде NOVA.

„В подобна неравностойна битка е от изключителна важност всички ресурси на системата у нас да дадат своя принос за справяне с кризата. В тази връзка БЛС споделя тревогата на председателя на Българския фармацевтичен съюз – проф. Асена Сербезова във връзка с ограничената възможност за изпълнение на спешни рецепти и „невъзможността граждани да могат да влязат в аптека през 50% от нейното работно време.“

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Свличане на земна маса ограничи движението по път III-3504 между Орляне и Угърчин

Движението по път III-3504 в участъка между Орляне и Угърчин, при км 22, е временно…

преди 2 часа
  • България

Нестабилно начало на седмицата с валежи и гръмотевици, после захлаждане

В началото на седмицата ни очаква нестабилна атмосфера с краткотрайни, но интензивни валежи и гръмотевични…

преди 3 часа
  • България

Цената на малката потребителска кошница се вдигна с 2%, доматите поскъпнаха с близо 62%

Само за месец цената на малката потребителска кошница, включваща 21 основни стоки и услуги, е…

преди 6 часа
  • България

Великденски крос във Варна събра десетки деца в Морската градина

Днес Морската градина във Варна беше домакин на детското бягане „Великденски крос с децата на…

преди 6 часа
  • България

Над 17 000 превозни средства проверени при акция за пътна безопасност, 15 шофьори с алкохол и 13 с наркотици

Специализирана полицейска операция за спазване на Закона за движението по пътищата е извършила задълбочен контрол…

преди 6 часа
  • България

Трима са в болница след тежка катастрофа на бул. „Симеон Велики“ в Шумен

Трима души бяха транспортирани до шуменската болница след тежък пътен инцидент на булевард „Симеон Велики“…

преди 9 часа