От грипоподобно заболяване, през болки в мускулите и ставите, до пълна загуба на обоняние и вкус – COVID-19 може да се прояви по различен начин при отделните хора
Учени от Медицинския университет във Виена подредиха симптомите на заболяването в седем групи, пише Deutsche Welle, цитирани от Нова телевизия. Авторите на проучването са изследвали антителата в организма на хора в продължение на 10 седмици, след като те са се преборили с коварната зараза. Какви са резултатите от изследването и различните проявления на опасния вирус:
Първият вариант на COVID-19, според учените, се отличава със симптоми, характерни за сезонния грип – повишена температура, обща отпадналост, кашлица.
Втората форма се отличава с това, че се проявяват предимно симптоми като хрема, кихане, запушен нос или неприятно усещане за пресъхнало гърло.
Третият вариант на COVID-19 се изразява само или предимно чрез болки в мускулите и ставите.
Четвъртият вариант се проявява чрез ясно изразени възпаления на очите или на лигавиците.
В петия комплекс от симптоми са групирани проблеми, засягащи белите дробове – например възпаление на белия дроб или остър задух.
Шестата форма на заболяването води предимно до проблеми в стомашно-чревния тракт – разстройство, усещане за тежест в коремната област, които понякога са придружени и от главоболие.
Седмата форма на COVID-19 се характеризира със загубата на обоняние и вкус. По отношение на тази група учените установили, че от тези симптоми страдат предимно хора с относително „млада имунна система“.
Последиците за имунната система:
Учените посочват, че вирусът Sars-CoV-2 оставя своего рода отпечатък в кръвта и имунната система на възстановяващия се от болестта. Така например броят на белите кръвни телца, които са специализирани за борба срещу патогенните бактерии, е значително по-нисък от обичайния у хора, които са преболедували COVID-19.
Затова пък у тях остават силно активни клетките, които пазят информацията за прекараното заболяване, както и онези, чиято задача е да унищожават зоните, нападнати от вируси.
Колкото по-висока е е била температурата на болния от COVID-19, толкова по-голям брой антитела създава организмът му срещу вируса.
Тези имунологични промени навярно биха могли да помогнат за изясняването на късните последици от COVID-19. Защото дори седмици след като оздравеят, много пациенти продължават да страдат от отпадналост, да имат неврологични или сърдечно-съдови оплаквания.
Учените подчертават, че техните нови резултати биха помогнали да се разберат по-добре механизмите на заболяването, а евентуално и да допринесат за разработването на потенциални ваксини.
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment