Здраве

Д-р Маджаров: Няма никакво основание да бъдат забранявани плановите операции (ВИДЕО)

Така коментира заповедта на здравния министър председателят на Българския лекарски съюз, като сподели какви всъщност са притесненията им

„Смятам, че вече няма никакво епидемиологично основание да бъдат забранявани плановите операции и приеми. Тревогата на Българския лекарски съюз е, че ще се случи това, което наблюдавахме пролетта, когато болниците бяха изцяло затворени. Пациентите в страната със заболявания останаха недиагностицирани и лекувани със закъснение”.

Така в ефира на сутрешния блок на Нова Телевизия председателят на Българския лекарски съюз д-р Иван Маджаров коментира заповедта на здравния министър лечебните заведения в областите със заболеваемост над 120 души на 100 000 население да преустановяват плановия прием и плановите операции.

Според него сега болниците имат възможност за PCR диагностика при постъпването на всеки пациент.

„Тя е осигурена през цената на пътеката и с допълнителни 20 лева. Всяка болница може да подсигури потока планови пациенти с предварителна диагностика, за да не се застрашава здравето на другите”, каза още д-р Маджаров.

Председателят на БЛС коментира и предложеният бюджет в перо „здравеопазване” за следващата година.

„Ако станем свидетели на този окончателен бюджет, който ни се предлага в момента от Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса, системата се очаква да бъде силно натоварена. Нещо повече – няма да може да осигурява базовите потребности по отделните видове дейности”, категоричен беше Маджаров.

„Ако коментираме параграфа, в който са предвидени изследванията – заложена е някаква мизерна сума. Всички знаем, че населението очаква да бъде масово тествано, за да може да се предотврати разпространяването на болестта”, допълни той.


Видео: NOVA

 

По публикацията работи: Моника Цанкова 

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Александра Братанова поиска финансова помощ заради мизерна пенсия

75-годишната актриса Александра Братанова, позната от български филми, отправи публичен апел за финансова помощ, след…

преди 7 часа
  • България

Съдът в Стара Загора остави в ареста 26-годишния, откраднал кутия с дарения за болно дете

Районният съд в Стара Загора постанови най-тежката мярка за неотклонение „задържане под стража“ спрямо 26-годишния…

преди 8 часа
  • България

12-годишна родилка в Ямбол изостря проблема с ранните бременности

Момиче на 12 години от Южна България е станало майка. Най-младата родилка в областната болница…

преди 8 часа
  • България

Жена е транспортирана в болница след катастрофа в Младост 4

Жена е пострадала при пътен инцидент на кръстовището между бул. „Александър Малинов“ и ул. „Самара“…

преди 8 часа
  • България

Засилен контрол за откриването на мотосезон 2026, очакват между 5 000 и 10 000 мотористи

Остават броени дни до официалното откриване на мотосезон 2026, което ще се състои тази събота.…

преди 8 часа
  • България

Досъдебно производство след палеж в едноетажна постройка във Велинград

Служители на Районното управление във Велинград задържаха заподозрян за палеж след пожар в едноетажна постройка…

преди 9 часа