Свят

Предстои скромна церемония по връчване на Нобеловата награда за мир

Името на лауреата ще бъде обявено на 9 октомври, но наградата по традиция се връчва в Осло на 10 декември

Без банкет и в по-малко помещение – церемонията по връчване на Нобеловата награда за мир ще бъде доста по-скромна заради пандемията от COVID-19, предаде Франс прес, като се позова на директора на Нобеловия институт Олав Ньолстад, пишат от Нова.

Името на лауреата ще бъде обявено на 9 октомври, но наградата по традиция се връчва в Осло на 10 декември. Това е датата на смъртта на създателя на Нобеловите отличия, шведския учен и индустриалец, изобретателя на динамита Алфред Нобел, посочва БТА.

Церемонията обаче няма да се проведе в голямата зала на кметството на норвежката столица, както досега, а в аулата на Университета на Осло. В първата зала се побират 1000 души, а във втората – едва стотина. Банкетът в чест на лауреата, организиран по традиция същата вечер, сега отпада.

През юли Фондация „Нобел” също обяви анулирането за първи път от 1956 г. на гала вечерта в Стокхолм в чест на лауреатите на Нобеловите награди в категориите медицина, физика, химия, литература и икономика. Мотивът за отмяната на събитието отново беше коронавирусната пандемия.

Нобеловият институт в Осло, връчващ наградата за мир, не изключва варианта и за дигитална церемония по награждаване на лауреата, защото не е сигурно, че в условията на пандемия, той ще пътува за лично получаване на наградата. Присъствената церемония би могла да се отложи за догодина. Нобеловата награда представлява медал, диплом и сума от 9 милиона шведски крони (около 865 000 евро).

 

По публикацията работи: Моника Цанкова

*******

Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Лични вещи дадоха нови следи в издирването на 79-годишната жена от Ръжена

Пети ден няма следа от 79-годишна жена от казанлъшкото село Ръжена. В издирването ѝ участват…

преди 6 часа
  • България

Еконт спира част от доставките до адрес в малките населени места през 2026 г.

„Еконт“ ще прекрати част от доставките до адрес в малките населени места и ще премине…

преди 6 часа
  • България

Илияна Йотова призова за дипломация и мир в Близкия изток

Нова ескалация на войната в Близкия изток би означавала още разрушения, човешки жертви и дълготрайна…

преди 7 часа
  • България

Илияна Йотова призова за мир и дипломация в Близкия изток

Нова ескалация на войната в Близкия изток би означавала още разрушения, човешки жертви и дълготрайна…

преди 7 часа
  • България

Двете деца от Ямбол ще бъдат настанени заедно в приемно семейство на 14 април

Двете деца от Ямбол, които бяха оставени без надзор от родителите си и за които…

преди 7 часа
  • България

Катастрофа затвори ул. „Свети Климент“ в Разград, пострада 80-годишна жена

Катастрофа затвори за движение улица „Свети Климент“ в Разград около 16:30 часа днес. Инцидентът е…

преди 7 часа