Любители на плуването се събраха на маратон в Морската столица (СНИМКИ)

32

Йордан Янчев (53,37 мин., ПК „Сандански“) и Василики Кадоглу (61,13 мин., ПК „Астери-Варна“) са победителите в 80-ото юбилейно издание на плувния маратон Галата – Варна. В проявата стартираха 221 участници. 198 от тях финишираха в контролното време. Събитието се проведе при перфектна организация, това съобщиха за медия „Нова Вест“ от организаторите.

снимка: Организаторите на маратона

Организатори на форума са ВМС на Република България, Община Варна и плувният шампион на България ПСК „Черно море“. Председател на Организационния комитет на юбилейното издание е кметът на Варна Иван Портних, а събитието е под патронажа на министъра на младежта и спорта Красен Кралев.

Тази годината проявата бе с нов сборен пункт – за първи път участниците стартираха от местността „Карантината“. За първи път в историята на плувния маратон Галата – Варна те финишираха на плажната ивица на плаж Офицерски – Изток, а не както бе досега на втора буна.

снимка: Фейсбук

Победителите – мъж и жена получиха парични награди от по: I място – 1200 лв.; ІІ място – 800 лв.; ІІІ място – 600 лв.; ІV място – 500 лв.; V място – 400 лв.; VІ място – 300 лв. Общият награден фонд е 12 000 лв., от 9000 лв. бяха раздадени под формата на парични премии.
Първенецът при мъжете Йордан Янчев и лидерката при нежния пол Василики Кадоглу са от новата вълна таланти в БГ плуването. Янчев е 7-ми на световното по плуване за юноши в Будапеща през 2019 г. в дисциплината 400 м свободен стил.. Участник е на младежките олимпийски игри в Аржентина през 2018 г.

снимка: Facebook

Василики Кадоглу печели маратона печели Галата – Варна за трети път. За първи път го преплува през 2016 г. А само преди седмица спечели още един маратон в Бургас.
Втори при мъжете е Радостин Кръстев (55,52, ПК „Сандански“), следван от: Георги Колев – 57,04, Борис Андреев – 57,08, Георги Цурев – 57,18 и Никола Съботинов – 57,40. При дамите след Кадоглу от второ до шесто място финишираха: Ева Христова – Астери, 68,13; Петя Бонева – 69,13, Астери; Гергана Стоянова – 1,10.14; София Найденова – 1,10.18 и Мануела Николова – 1,10.43.

В церемонията по награждаване участваха спортният министър Красен Кралев, кметът на Варна Иван Портних, контраадмирал Кирил Михайлов – командир на ВМС, Стоян Пасев – областен управител на Варна, Христо Атанасов – зам.-председател на ОбС-Варна, Петър Стойчев – световен шампион по плуване, Филип Ромбаут, председател на УС на ПСК „Черно море“.

Главен съдия на маратона е Вили Цеков, а главен съдия по море е кап. Първи ранг Камен Кукуров – началник щаб на ВМС.