„Опитваме се да планираме, организираме, финансираме по най-добрия начин всичко, което има да се случва във Варна и областта следващите 4-5 години. Има амбиции на ръководствата на всички академични институции и на общината Варна да се развива дръзко. Държавата трябва да осигури цялата възможна помощ това да се случи“.
Това каза на брифинг във Варна заместник министър-председателят Томислав Дончев. Той е на работна визита в морския град, а с него са кметът Иван Портних, както и представители на Висшите учебни заведения в града.
„Нито едно от нещата, които коментираме не може да се случи без университетите. Тук потенциалът е уникален. Въпреки че Варна дава почти 10% от брутния вътрешен продукт на страната, аз съм убеден, че на база потенциала, който има, тя би могла да дава много повече“, каза още той.
„Става дума за придобиване на уникално научно-лабораторно оборудване, за нов сграден фонд, може би високотехнологичен център – по тези неща работим. Това са обаче най-сложните, най-скъпите и най-рисковите инвестиции“, категоричен беше Дончев.
„В много от случаите се изгражда всичко, което е предвидено и няма адекватен сценарий как то да се ползва и какви обратни приходи ще носи. Трябва да бъдем умни – всичко трябва да бъде планирано и бързо, и внимателно. Пари ще има. Акцент следващите години освен политиките по декарбонизация, енергийната ефективност, публични, частни сгради, индустрия, ще бъдат иновациите“, добави той.
„Успяхме заедно с представителите на академичната общност да дадем заявка за бъдещото развитие на града ни. Варна има уникални дадености, основният й капитал са младите образовани хора от шестте университета. На тази база и с развитието на инфраструктурата, с поетапното изграждане на магистрала „Хемус“ пътищата на Варна са ясни. Една икономика с повече знания и добавена стойност и с възможностите, които новата икономическа зона ще даде, искам да привлечем повече високотехнологични производства“, каза кметът на Варна Иван Портних.
„Един от проектите, които е предложен по време на срещата е изграждането на нова Инфекциозна клиника“, съобщи проф. д-р Валентин Игнатов, ректор на Медицински университет – Варна.
„Можем да отговорим с човешки ресурс, с научен потенциал, но трябва да бъдем подпомогнати с проектно финансиране. Друг проект, който трябва да се случи е за нова онкохематология. Тя е свързана с костно мозъчните трансплантации. Така бедните българи няма да спонсорираме богато здравеопазване на чужди страни, а парите ще останат тук. Казах на премиера, че само за първата година от създаването на център за костномозъчната трансплантация спестихме на Национална здравноосигурителна каса 15 млн.лв.“, каза още Игнатов.
*******
Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама