66-годишна българка почина от коронавирус в Мадрид, съобщиха нейни колеги от хигиенизиращия персонал на Hospital de Puerta de Hierro в предградието Махадаонда.
Гергина Василева Шейтанова е издъхнала в сряда, а точно в 20 часа снощи паметта ѝ бе почетена с минута мълчание и аплодисменти от колегите й от сектора, съобщава българският вестник в Испания „Нова дума“
В понеделник почит ще ѝ отдадат и останалите служители на болницата, които ще се съберат на централния вход на здравното заведение точно в 12 ч.
„От Синдиката на чистачите към Федерация на услугите, мобилността и потреблението (Sindicato de Limpieza de FeSMC) в UGT Madrid бихме искали да изразим своите най-искрени съболезнования на семейството, приятелите, близките и колегите на Гергина Шейтанова, която работеше като хигиенистка в Hospital de Puerta de Hierro и която – за съжаление, – почина вчера вследствие на COVID-19“, се казва в съобщение на синдиката, към който българката е членувала. Тя не е имала придружаващи заболявания.
САЩ са най-тежко засегнатата от коронавируса страна както по брой заразени (856 209), така и по брой на смъртните случаи (47 178). Втората най-засегната страна е Италия със 189 973 заразени и 25 549 смъртни случая. След тях се нареждат Испания (213 024 заразени, 22 157 смъртни случая), Франция (158 183 заразени, 21 856 смъртни случая) и Великобритания (138 078 заразени, 18 738 смъртни случая).
Още от началото на пандемията от испанската Федерация на услугите, мобилността и потреблението призовават да не бъдат забравяни хората, които извършват почистването и хигиенизирането на здравните заведения, защото и те са основни фигури в борбата с коронавируса.
„Поискахме от различни публични администрации да обявят работата на хората в секторите „Чистота и хигиена“ в болниците за „висок риск от излагане“ на заразяване с COVID-19, поради което да могат да имат достъп до качествена лична защитна екипировка, както и до адекватно обучение. Хигиенистите в болниците и в здравните центрове не могат да продължават да са „големите забравени“ в тази пандемия и имат нужда да се трудят в сигурни и безопасни условия“, категорични си от синдикалната организация.
По публикацията работи: Ралица Петкова
*******
Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама
Утре в България ще преобладава слънчево време. Само в крайните югозападни райони са възможни слаби…
След дългоочаквано пътуване Благодатният огън от Йерусалим пристигна в България. Свещеният пламък, символ на надежда…
Първите дни от новата седмица ще донесат слънчеви моменти, но небето няма да остане напълно…
Днес най-светлият християнски празник Великден напомня за вярата, надеждата и силата на обновлението. По случай…
Патриарх Даниил припомня скръбта на Христовите апостоли, които оплаквали доброволната жертва на Божия Агнец, унижението…
През изминалата нощ специализирана полицейска операция за стриктно спазване на Закона за движението по пътищата…
Leave a Comment