България

Бум на работодатели, които прецакват служителите си

Масово работодателите, които са съкратили служителите си през последния месец, не са изплатили заплати и обезщетения на служителите си.

Това обясни пред бТВ Николай Стоянов, главен юрисконсулт в Главна инспекция по труда.

По думите му намаляват сигналите срещу фирми, които се възползват от защитни мерки във връзка с коронавируса.

„Ние получаваме 50% повече сигнали от стандартното за този период. Голяма част от тях са основателни“, допълни Стоянов. През месец март безработните са се увеличили със 17 572 души, а общият им брой е с 25 469 повече спрямо същия месец на 2019 г., показват данните на Агенцията по заетостта.

Инспекторът коментира казусите с принудителните отпуски. „Ако има принуда от страна на работодателя към работника да ползва отпуск против неговата воля – нека сигнализират инспекцията. Явен е страхът на служителите, защото адвокати ни сигнализират предимно, а не работници“, уточни Стоянов.

Представителят на ГИТ допълни, че няма пречка по време на кризата служителите, които са в отпуск да започнат работа в друга фирма. Той допълни, че неплатеният отпуск няма да повлияе на обезщетението от НОИ при евентуална регистрация в бюрата по труда.

Той допълни, че съществува риск за работника при прилагане на намалено работно време от фирмите, каквато възможност имат по Закона за извънредното положение.

„Когато работи на намалено работно време, трудовото му възнаграждение ще бъде намалено пропорционално. Работодателят може да защити правата на служителя си, като кандидатства по мярката „60/40“. Ако се прекрати трудовото правоотношение след подобно намалено работно време – обезщетенията, които следва да получи ще бъдат също намалени“, заяви Стоянов.

По публикацията работи: Ралица Петкова

*******

Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

**Радев: Назначението на Спецов в Лукойл е незаконно, а политиката в България се превръща в диктатура**

**Президентът Радев обяви остри критики срещу управлението на казуса "Лукойл": Нарушения на Конституцията и правовата…

преди 4 дни
  • България

Деница Сачева разкри: Румен Спецов има тайно доверие от САЩ и Британия, а бюджетът 2026 е последен шанс за спасение на финансите

**Деница Сачева: „Румен Спецов е професионалист с опит, а бюджетът за 2026 г. е единственият…

преди 4 дни
  • България

Трима загинали и блокиран тракийски път след фатално ПТП, причинето от загуба на контрол над волана

**ТРАГИЧНО ПТП НА АВТОМАГИСТРАЛА „ТРАКИЯ“ ВЗЕМА ТРИ ЖИВОТА** Трима души загинаха, а един е тежко…

преди 4 дни
  • България

Синът на Радан Кънев заловен с дрога: 17-годишният Борис задържан с марихуана и машинка за цигари

**Скандал около сина на евродепутата Радан Кънев: 17-годишен младеж задържан с наркотици** В ранните часове…

преди 4 дни
  • България

Топло за ноември: до 21 градуса в почивните дни, но мъгливо в равнините

**Уикендът обещава спокойно и меко време с леки облаци и мъгли** България очаква сравнително тиха…

преди 4 дни
  • България

Топло за ноември: 21 градуса в почивните дни, но мъглата ще скрие слънцето в равнините

**Уикендът обещава спокойно и меко време с леки облаци и мъгли** България очаква сравнително тихо…

преди 4 дни