Свят

В Китай са открили ефикасно лекарство срещу COVID-19

Антигрипният препарат „Фавипиравир” (известен и като „Авиган”) е показал ефективност при лечение на пациенти с COVID-19.

Това е станало при клинични изпитания, обяви ръководителят на Центъра по биотехнологии към Министерството на науката и техниката на Китай Чжан Синмин, цитиран от световните медии и БГНЕС.

При пациенти, третирани с „Фавипиравир”, отрицателни тестове на коронавирус са получени още на четвъртия ден след началото на лечението, докато при останалите са били необходими средно около 11 дни. Наблюдава се и значително по-добро състояние на белите дробове у всички, лекувани с антигрипния препарат. Той е одобрен за клинична употреба в Япония през 2014 г. и до момента по време на изпитанията няма данни за странични ефекти.

Председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен изрази надежда, че ваксина срещу коронавируса вероятно ще бъде разработена през втората половина на годината. Германската компания „Кюрвак“, която получи финансиране от ЕС в размер на 80 млн. евро за развитие и производство на такава ваксина, вече активно работи. „Надявам се, че с тази подкрепа ще имаме на пазара ваксина, може би преди есента. Това ще спаси живота на хора в Европа и също в останалия свят“, каза Фон дер Лайен във видеообръщение. Подкрепата на ЕК ще бъде под формата на гаранция за заем на подобна стойност, който се разглежда от Европейската инвестиционна банка. Гаранцията се осигурява чрез механизма за иновативно финансиране на инфекциозни болести, която е част от програмата за научни изследвания и иновации „Хоризонт 2020“.

Първи клинични тестове на ваксина срещу коронавируса започнаха в американския град Сиатъл, обявиха санитарните власти в САЩ, цитирани от информационните агенции. В изпитанието участват 45 пълнолетни доброволци на възраст между 18 и 55 г., които са в отлично здраве. Тестовете се провеждат в научния център Kaiser Permanente и ще продължат около шест седмици. Четирима доброволци вече са получи експерименталната ваксина.

Американските експерти са на мнение, че ще са необходими между година и година и половина преди масовото разпространение на ваксината срещу коронавируса, ако всички фази на изпитанието преминат успешно и се установи, че тя е ефикасна и безопасна. Ваксината mRNA-1273 е разработена от Националните здравни институти на САЩ и биотехнологичната фирма „Модерна“ от Кеймбридж, щата Масачузетс.

Люта битка тече между САЩ и ЕС за създаването на ваксина срещу коронавируса. Вчера стана ясно, че „Кюрвак“ е отказала да продаде на САЩ правата за разработката си на ваксина. Твърдеше се, че президентът Доналд Тръмп е поискал да купи ексклузивен достъп до потенциална ваксина, разработена от германска фирма. Тръмп бил предложил „1 милиард долара“, за да имат „само САЩ“ правата върху изследванията на ваксината на германската фирма в сферата на биотехнологиите „Кюрвак“ (CureVac)“, написа в. „Ди Велт“, позовавайки се на източници в правителството. „Германия не е за продан“, каза по този повод икономическият министър Петер Алтмайер, а вътрешният – Хорст Зееехофер, каза на свой ред: „Мога да кажа само, че няколко пъти чух това от правителствени представители“, и добави, че това ще бъде обсъдено на заседание на кризисния комитет.

Самата CureVac пусна изявление, че се „въздържа да коментира спекулации и отхвърля твърденията за оферти за придобиване на компанията или нейни технологии. Компанията е основана през 2000 г. в провинция Тюрингия, но има клонове във Франкфурт и Бостън. Лабораторията й сега работи в тандем с Института „Пол Ерлих“, който е свързан с германското здравно министерство.

Миналата седмица „Кюрвак“ изненадващо съобщи, че изп. директор Даниел Менихела е заменен от Ингмар Хьоер, само седмици след като се е срещнал с Тръмп, вицепрезидента му Майк Пенс и представители на фармацевтични компании във Вашингтон. „Убедени сме, че ще можем да разработим силна ваксина в рамките на няколко месеца“, каза той след визитата. А инвеститорите във фирмата обявиха, че няма да продадат ваксината на отделна държава.

Засега няма доказан начин за лечение на бързо разпространяващия се по света коронавирус. Китай одобри клиничните тестове на първата ваксина срещу COVID-19, съобщиха местните медии. Препаратът е разработен от екип, ръководен от Чън Вей, водещ китайски епидемиолог и генерал-майор в армията. Ваксината е получила одобрение да започнат клинични изпитвания в Китай и в момента се търсят доброволци, които да участват в тестовете.

В Китай учените тестват комбинация от лекарства срещу ХИВ, както и експериментално лекарство, наречено Remdesivir, което е разработвано за борба с ебола.

По публикацият арботи: Ралица Петкова

*******

Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • Спонсорирани

Съвети от Руал Травел при планиране на перфектната екскурзия до Япония

Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…

преди 3 месеца
  • Спонсорирани

Прогнози за интериорния дизайн през 2025 г.: какво да очакваме?

С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…

преди 4 месеца
  • Спонсорирани

Какви документи са необходими за данъчна оценка на имот?

Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…

преди 4 месеца
  • Спонсорирани

Пантофи за детска градина, които всяко дете ще хареса: най-добрите модели

Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…

преди 5 месеца
  • Любопитно

Съвсем малка е вероятността да бъде открит живот в Млечния път

Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…

преди 5 месеца
  • Любопитно

Как слънчевата радиация влияе на Земята?

Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…

преди 5 месеца