Свят

Емил Радев: Има сериозни закъснения в издаването на формуляр за трудовия стаж на граждани на ЕС

Българският евродепутат от ЕНП/ГЕРБ Емил Радев алармира за сериозни закъснения в издаването на формуляр U1 по отношение на трудовия стаж на граждани на Европейския съюз.

Това съобщиха от пресцентъра на ПП ГЕРБ.

„В някои държави, сред които и Кипър, много български граждани са изправени пред невъзможност да се възползват от своите права по Регламент 883/2004 за координация на системите за социално осигуряване”, отчита Емил Радев и в писмен въпрос до Европейската комисия настоява да се посочат мерките, които ще се предприемат, за да се реши този проблем.

„Според разпоредбите на регламента лица, които са придобили права за безработни в една държава-членка, биха могли да отидат в друга страна от ЕС и да получават помощи за безработни. Правата и размерът на обезщетението им се определят съгласно правилата на новата страна, като се вземат предвид периодите на работа в чужбина. За доказване на продължителността на тези периоди се издава формуляр U1. В съответствие с принципа за добра администрация властите трябва да отговарят в разумен срок на всички запитвания и да предоставят всякаква информация, необходима за упражняване на предоставените с регламента права на гражданите”, припомня евродепутатът и отправя питане до Европейската комисия дали закъснението при издаване на формуляра е нарушение и представлява ли препятствие за свободното движение на работници в ЕС.

„Регламент (ЕО) №883/2004 за координация на системите за социална сигурност не определя никакви срокове за обмен на информация между държавите-членки”, се посочва в отговор от името на Европейската комисия, като се уточнява обаче, че в случаи на несъответствие с принципа на добра администрация възникналите казуси могат да бъдат отнесени до Административната комисия за координация на системите за социална сигурност. Този орган е съставен от представители на държавите-членки, подпомагани при необходимост от експерти, и се занимава с всички административни въпроси, произтичащи от тълкуването на регламента.

„Благодарение на въвеждането на системата за електронен обмен на данни за социалната сигурност обменът между институциите се увеличава, включително в случаи, свързани с обезщетения за безработица на мобилни граждани”, отбелязват от Европейската комисия. В отговора, изпратен до Емил Радев, се допълва, че „наскоро създаденият Европейски орган по труда ще помага на националните органи да си сътрудничат за ефективното прилагане на правилата, по-специално във връзка с трудовата мобилност, включително правилата за координация на социалната сигурност”.

По публикацията работи Снежина Раева

*******

Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

ЦИК е в пълна готовност за президентския вот през октомври

Централната избирателна комисия е в пълна готовност за президентските избори на 25 октомври. Това заяви…

преди 11 часа
  • България

Първият американски самолет цистерна кацна в авиобаза „Безмер“

Първият американски самолет цистерна вече е на територията на България, след като кацна успешно в…

преди 12 часа
  • България

Дара подкрепи София за домакин на Евровизия 2027

Победителката в тазгодишното издание на „Евровизия“ Дарина Йотова – Дара изрази подкрепа за София като…

преди 12 часа
  • България

КЕВР утвърди цена на природния газ за август с ръст от 4,5% заради нов източник на доставка

Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) утвърди цената на природния газ за август. От…

преди 13 часа
  • България

Прокуратурата задържа 33-годишен мъж за побой над 70-годишен в село Яна

Софийската районна прокуратура привлече към наказателна отговорност 33-годишен мъж за нанасяне на средна телесна повреда…

преди 13 часа
  • България

България още няма официален отговор от Полша за изтребители МиГ-29

България не води преговори с Полша за придобиването на изтребители МиГ-29, тъй като към момента…

преди 13 часа