След епидемията покрай китайския коронавирус учени от Бразилия се натъкнаха на нов вид вирус – т.нар. яравирус (Yaravirus brasiliensis).
Според откривателите му “находката“ ги е озадачила, тъй като 90% от гените му са непознати за науката, пише novini.bg. Вирусът е бил открил в мътните води на изкуственото езеро Пампула, разположено в Бело Оризонте. Откривателите са решили да кръстят новооткрития вирус на богинята Яра, която е покровителка на реките и езерата във фолклора на бразилците.
Както разясняват авторите, става въпрос за нов вирус от тип “амеба“ с неясен произход и филогения. Тази група се характеризира с големия размер на геномите си, които кодират от стотици до хиляди протеини. Количеството неизвестни протеини, които съставляват новия вирус, отразява променливостта във вирусния свят и колко нови вирусни геноми тепърва ще бъдат открити.
„Яравирусът разширява познанията ни за многообразието на ДНК на вирусите“, коментират учените, цитирани от “La Vanguardia“.
„Филогенетичното разстояние между яравируса и всички други вируси подчертава нашият все още предварителен анализ на геномното разнообразие“, допълниха те.
Новият вирус тепърва предстои да бъде разучен в детайли.
*******
Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment