Любопитно

Учени дадоха ценни съвети как да перем дрехите си

Учени препоръчват да перем дрехите при температура 25 градуса Целзий половин час, защото така те не избеляват, а отмитите микрофибри са наполовина по-малко, отколкото при температура 40 градуса в програма, продължаваща 85 минути.

„Използването на по-кратки програми с по-ниска температура е лесен начин да удължим живота на дрехите“, изтъкна ръководителят на изследването Луси Котън, съобщи в. „Дейли мейл“, цитиран от БТА.

Микрофибрите, които се освобождават със стотици и хиляди при пране, през канализацията стигат до моретата. Там остават с години и морските създания ги поглъщат.

Учените от университета на Лийдс и от производителя на перилни препарати „Проктър и Гембъл“ изследваха ефекта на различни машинни програми както лабораторно, така и в домашни условия.

Прането им се е състояло от осем ярки и 12 тъмни тениски, като са използвали течен препарат. Ефектът е сравнен след 16 индивидуални цикъла или от 30 минути при 25 градуса Целзий, или от 85 минути при 104 градуса Целзий.

Центрофугата и на двете програми е била 1600 оборота в минута. Към всяко пране добавяли квадрати от бяла тъкан, за да оценят издръжливостта на цветовете.

*******

Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Прокуратурата разследва самоубийство на 40-годишен баща на две деца във Велико Търново

Прокуратурата във Велико Търново разследва случай на самоубийство, при който мъж на около 40 години…

преди 3 часа
  • България

Кучето Мая търси нов стопанин след изземване от насилника в Бургас

Търси се нов стопанин за кучето Мая, което стана жертва на насилие в Бургас. За…

преди 3 часа
  • България

Откриха граничния пункт „Рудозем – Ксанти“ след 30 години чакане

На 20 януари 2026 г. беше открит граничният пункт „Рудозем – Ксанти“, който свързва българския…

преди 3 часа
  • България

Полицията в Стара Загора разследва смъртта на 81-годишен мъж от село Главан

Полицията в Стара Загора разследва смъртта на 81-годишния Иван Няголов Ганчев от село Главан, който…

преди 4 часа
  • България

Полицията в Стара Загора разследва смъртта на 81-годишен мъж, открит край Главан

Полицията в Стара Загора разследва смъртта на 81-годишния Иван Няголов Ганчев от село Главан, който…

преди 4 часа
  • България

Над 4500 глоби и 25 шофьори с алкохол и наркотици при пътната акция

В рамките на специализирана полицейска операция за спазване на Закона за движението по пътищата бяха…

преди 4 часа