Свят

Борисов в компанията на Путин и Ердоган в Истанбул (ВИДЕО)

Министър-председателят Бойко Борисов пристигна в Истанбул, където ще присъства на тържествената церемония по откриването на газопровода „Турски поток“.

В рамките на визитата си българският премиер ще проведе и двустранна среща с президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган. Предходната среща на Борисов и Ердоган се състоя през юли миналата година в Сараево в рамките на Срещата на върха на държавните и правителствени ръководители в Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа. Акцент в предстоящия разговор на премиера Бойко Борисов и президента Реджеп Тайип Ердоган ще бъде развитието на двустранните отношения въз основа на общоприетите принципи на добросъседството, равнопоставеност и взаимна изгода.

България се стреми да развива и разширява на равноправна основа и при зачитане на интересите и на двете държави отношенията си с Турция, в чието лице има съседна страна, съюзник в НАТО и регионален партньор. Географското положение на България и Турция определя тяхната роля за транзита на енергийни ресурси, което е една от предпоставките за сътрудничество.

В двустранния диалог България отдава особено значение на сферата на енергетиката и енергийната сигурност и по-специално диверсификацията на енергоизточниците и доставките за нашата страна. Спазвайки всички европейски изисквания, България работи целенасочено, за да запази стратегическата си роля на газовата карта на Европа. Част от изпълнението на тази цел на страната ни е изграждането на газоразпределителния център „Балкан“, който ще може да бъде захранван с газ от различни източници, включително през инфраструктурата на „Турски поток“.

Проектът „Турски поток“ свързва директно Руската федерация с газотранспортната мрежа на Турция. Дължината на морския участък на „Турски поток“ е 930 км през Черно море – от Анапа в Русия до Каякьой в Турция. Максималната дълбочина на тръбите е до 2200 м във водите на Черно море. Морският участък на този проект е най-голямата система, полагана на такава дълбочина – 2200 м.

Капацитетът на двете тръби, които ще достигнат до сухопътния участък, е 31,5 милиарда кубически метра природен газ на годишна база. От приемния терминал при Каякьой в Турция една от двете подземни тръби на сушата се свързва със съществуващата газопреносна система на Република Турция при Люлебургаз. Другата тръба продължава през територията на Турция до границата с Република България. Сухопътният участък на територията на Турция от терминала в Каякьой до границата с България е с дължина 142 км.

*******

Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Борисов критикува правителството и коментира бъдещето на АЕЦ „Белене“

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов отправи остри критики към правителството на Николай Денков, като заяви,…

преди 7 часа
  • България

Валежите и гръмотевичните бури се разширяват към Централна и Южна България

Метеорологичната обстановка в България днес, 12 юли 2026 г., се характеризира с активни валежи и…

преди 7 часа
  • България

20-годишен младеж загина при катастрофа на входа на Добринище

Тежка катастрофа на входа на град Добринище отне живота на 20-годишен младеж. Инцидентът е станал…

преди 8 часа
  • България

Протест блокира временно пътя Созопол – Бургас заради забавен ремонт

Напрежението по пътя Созопол – Бургас достигна връх днес, когато граждани от няколко населени места…

преди 8 часа
  • България

Слънчево и горещо начало на седмицата, следват бури в края

През следващите дни времето в България ще се променя между слънчеви периоди и условия за…

преди 9 часа
  • България

Двама загинали и 33 ранени при 26 катастрофи за денонощие

Министерството на вътрешните работи съобщава, че през изминалото денонощие в страната са станали 26 пътнотранспортни…

преди 10 часа