Извърлени килограми хляб на боклука възмути хиляди

Не пропускайте

Редакция Нова Вест
Редакция Нова Вест
Изпращайте ни вашите сигнали и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или на нашата фейсбук страница https://www.facebook.com/novavest.bg/

Снимка на килограми хляб в контейнер за боклук на столичната ул. „Раковски“ 61 възмути хиляди в социалните мрежи.

Хлябът е изхвърлен в кофата, която е точно срещу пекарна.

Кадърът бе пуснат в ранните часове на 17 декември от Петър Петров с коментар:

„Този хляб който струва от 3.50 до 8 лева от частна елитна фурна не продаден, който още е мек, вече е на боклука, виждате ли това, не е ли е грях да се изхвърли на боклука при толкова гладни деца и семейства? Да не говорим за приютите с бездомни кучета, в които се изписват хиляди левове……!!!“.

Снимка: Facebook

Малко по-късно снимката бе изтрита, а потребителят блокиран по сигнал, но вече бе споделена хиляди пъти във Фейсбук, предизвиквайки лавина от гневни коментари. Голяма част от потребителите бяха категорични, че разхищението на храна е недопустимо.

„Нямате изобщо срам и страх от Бога! Нямате грам човещина, състрадание и милост! Нямате никаква стратегия, планиране и далновидност! Аз се срамувам от вас, не ви съжалявам,него заслужавате! Вие опетнихте това призвание, труд и посвещение което има във професията ви, дадохте повод на всички чужденци да ни презират още повече, обругахте изконните ни традиции и пословичното милосърдие Българско!“, написа Иван Василев.

Според други обаче процедурата за даряване на храна е тромава, освен това дарителите трябва да плащат, за да даряват.

„Може да се дари, но дарителят въпреки всичко продължава да плаща ДДС, за да заобиколи тежки процедури и това спира много, да не говорим, че институциите през които трябва да минеш, разрешат и дадат нужните документи са още повече демотивиращи, но това не оправдава никой от тях, начини има“, заяви гражданин.

Управителят на пекарната Никола Дамянов обясни пред „Площад Славейков“, че това не е обичайната им практика. За инцидента имало конкретен виновник от екипа, който ще понесе сериозно наказание.

По-късно от „Братя Хлебари“ разпространиха и официалната си позиция.

„На всеки е известно (но не всеки иска да приеме), че всеки един бизнес от хранителната промишленост се сблъсква с брак в един или друг момент – например поради непредвидени обстоятелства/провалени мероприятия и др. За съжаление в нашата държава администрацията по даряване на храна е толкова тежка, че буквално е невъзможно да се направи, колкото и добри намерения да имаш. Именно затова се стремим всячески да минимизираме изхвърлянето на продукция и продължаваме да мислим за още начини, по които да намалим отпадъка си до нула. Уверяваме ви, че ще положим всякакви усилия този индивидуален случай да не се повтаря. Извиняваме се за това, че без да целим сме разочаровали някои от вас. Със сигурност това не е политиката ни и Вие го знаете.“


В същия ден обаче две ученички от София показаха нагледно как, ако човек има желание, може да не изхвърля храната, която не може да употреби.

Eдното от момичетата – Никол Д. написа: „Днес следобяд с една приятелка седяхме в нейното училище, докато малките правиха коледен базар със сладки и солени храни.Когато приключиха,имаше останало количество от домашно приготвената храна плюс няколко ръчно изработени коледни играчки. Всички искаха да ги изхвърлят , но аз предложих да ги дадем на някой в нужда, за това направихме това на метростанция Вардар … скромно, но от сърце…Извинявам се, че не е постлано нищо отдолу,но всичко стана на момента и нямаше от къде да набавим масичка,нито кашони,но все пак оценете постъпката, за това съм го качила. Ако се бяхме решили да го направим по-рано, храната щеше да е повече и поне на масички, но всичко стана на момента“.

*******

Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама

- Реклама -spot_img

Учители готвят протести заради проектобюджета за 2026 г.

Синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“ обяви готовност за протестни действия заради проектобюджета за 2026 г. Решението беше съобщено по време на национално синдикално съвещание...

КЗК проверява цените на храните и напитките на летище София

Комисията за защита на конкуренцията започна предварително проучване за ценообразуването на летище „Васил Левски“ в София. Повод са множество сигнали и публична информация за...

От 1 юли пенсиите се осъвременяват, средният размер става 543 евро

От 1 юли всички пенсии в страната ще бъдат официално осъвременени, съобщиха от Министерството на труда и социалната политика. Новината идва, докато Надзорният съвет...

България е сред петте най-евтини държави в Европа по потребителски цени

България е сред най-достъпните държави в Европа по отношение на потребителските цени. Данни на Евростат показват, че страната е сред петте най-евтини дестинации на...

ГЕРБ критикува Бюджет 2026 за по-висок дефицит и дълг

Депутати от ГЕРБ отправиха остри критики към проектобюджета за 2026 г., предложен от „Прогресивна България“. Според бившия финансов министър Теменужка Петкова финансовата рамка е...
- Реклама -

Последни новини