Крие ли държавата стотици случаи на починали от наркотици?

Не пропускайте

Редакция Нова Вест
Редакция Нова Вест
Изпращайте ни вашите сигнали и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или на нашата фейсбук страница https://www.facebook.com/novavest.bg/

Държавата ни умишлено прикрива около 200 смъртни случая годишно вследствие на наркотици.

За това алармират гражданските организации Българското либертарианско общество и движение „Промена“, предава News.bg.

Те изразяват несъгласие си с готвената Национална стратегия за наркотиците 2019-2023, по която тече обществено обсъждане.

Основните мотиви за противопоставянето на стратегията са доказаните неверни данни, на които тя стъпва. В доклада си те подчертават, че от години Европейският съюз и граждански организации обръщат внимание, че страната ни няма методика, нито нужните технологии за адекватно водене на статистика за смъртността по причинители и се подават измислени данни.

Като пример те посочват, че според данните на НСИ, през 2018-та година няма нито един смъртен случай в България от наркотици, а в предходните години са регистрирани значително по-малко от съседните ни държави.

При всички подобни случаи като причина за смъртта се пише „сърдечна недостатъчност“ и така държавата прикрива тоталния провал на предишните три стратегии по наркотиците, подчертават гражданските организации.

По думите им тихомълком се опитват да приемат и четвърта стратегия – същата като предишните.

Според тях проблемите в стратегията са, че в нея не са заложени алтернативи на наказанията в случаи на дребно притежание на забранени вещества.

Гражданските организации отбелязват, че 10% от общия брой затворници са зависими хора. Те недоумяват защо България не следва европейските практики.

По думите им в изготвянето на стратегията не са допуснати граждански организации, въпреки че покана към тях е била отправена и даже са изпратени конкретни кандидатури.

От движение „Промена“ коментират, че Националният съвет по наркотични вещества продължава да работи скрито, непрозрачно и в тотален противовес с обществените настроения и интерес. По думите им дори са игнорирани предложения от членове на съвета за осъвременяване на лабораториите, които тестват и откриват нови „дизайнерски дроги“.

Гражданските организации посочват, че в Стратегията е използвано невярно твърдение според което най-масово употребяваното наркотично вещество в България е марихуаната. Те обаче твърдят, че според данните на Националния фокусен център за наркотици и наркомании, най-масово и често употребяваният наркотик сред младежите е алкохолът-двойно по-популярен от канабиса (27% употребили канабис в последните 30 дни, за сметка на 59% употребили алкохол).

По думите им има и недействителни данни относно смъртността, причинена от наркотици в България.

В Стратегията четем, че се наблюдава „леко увеличаване на броя на смъртните случаи, свързани с употреба на наркотици. Според Национален статистически институт през 2017 г. са регистрирани 18 такива смъртни случая в страната, докато през 2014 г. са били 15. Тези данни са по-ниски в сравнение със стойностите през 2007 г., когато са били 52 случая, а през 2008 г – 74“, пише още в доклада.

Според гражданските организации проблемът се корени в това, че няма отделен регистър на смъртността, където отделните случаи да се коригират по вида и причина на настъпване на смъртността.

Те посочват още, че законодателството ни по отношение на наркотиците не е променяно съществено от 15 години.

Според българското законодателство всяко притежание е криминално деяние и освен редките случаи, в които лицето е осъдено само на парична глоба, то законът не предвижда нищо друго освен лишаване от свобода, се отбелязва още в доклада.

Затова в становището си гражданските организации предлагат преди приемането на нова Стратегия, да се извършват обективни външни оценки на всички предишни стратегии.

Те настояват всички граждански организации да бъдат включени в съставянето на проекта за Национална стратегия за борба с наркотиците. Искат още да се изготви план за осъвременяване на лабораториите, както и да се даде приоритет на мерки и политики по намаляване търсенето, предлагането, ограничаване на употребата сред младежи и адресиране на ранната възраст на първа употреба на алкохол.

В позицията си гражданските организации изтъкват и конкретни стъпки за законодателни промени, в които се включват политики по либерализирането на режима за притежание и отглеждане на канабис, политики, свързани с наказанията при водачи на МПС „след употреба на“ наркотични вещества, политики по въвеждането на алтернативи на наказанията при случаи на дребно притежание на наркотици и др.

За ниското качеството на предложената Национална стратегия гражданските организации настояват зам.-министърът на здравеопазването Светлана Йорданова и секретарят на НСНВ Славейка Николова да подадат оставки.

*******

Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама

- Реклама -spot_img

Майка и две деца пострадаха при инцидент с електрическа триколка в...

Майка и две деца са пострадали при инцидент с електрическа триколка в Завет, след като превозното средство се е ударило в паркиран автомобил. Информацията...

Бюджет 2026 с таван на възнагражденията в бордовете и без орязване...

Премиерът Румен Радев представи основните акценти от проекта за държавния бюджет за 2026 г. и отправи критика към финансовата политика на предходните управления. По...

Луксозна римска мозайка изненада експертите в Хераклея Синтика

Археологическите проучвания в античния град Хераклея Синтика продължават да разкриват нови находки. Последната от тях е изключително прецизно изработена мозайка в храма на Херакъл,...

Държавата въвежда единна система за проследяване на храните след скандала с...

Всяко количество масло, което преминава българската граница, подлежи на задължителна проверка. Това заяви министърът на земеделието Пламен Абровски в ефира на Нова телевизия по...

Делян Добрев напуска парламента след 20 години в политиката

Делян Добрев вече не е народен представител. Оставката му беше гласувана днес в пленарната зала, след като той подаде молбата си за напускане в...
- Реклама -

Последни новини