Безрезултатни разговори в ООН за кризата в Сирия

29

Съветът за сигурност на ООН не можа да постигне съгласие във връзка с настъплението на Турция в Сирия.

Европейските държави поискаха спиране на военните действия, но сирийският съюзник Русия призова за сдържаност и пряк диалог между двете страни, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.

Европейските държави в Съвета за сигурност свикаха закрито заседание и поискаха от Турция „да спре едностранните си военни действия“ в Сирия, предприети след внезапното решение на американския президент Доналд Тръмп да изтегли войските на САЩ от Североизточна Сирия. САЩ предложиха изявление, изразяващо „сериозна тревога“, призоваващо за защита на гражданското население и настояващо Турция да използва дипломация, а не военни действия, казаха дипломати.

Руският посланик в ООН Василий Небензя обаче заяви пред репортери след това, че евентуална декларация на Съвета за сигурност трябва да вземе предвид и други аспекти на сирийската криза, а не само турската операция и да настоява за незабавно прекратяване на „незаконното военно присъствие“ в Сирия.

Европейските държави оповестиха свое изявление след заседанието, в което призоваха Турция „да прекрати едностранните военни действия“. Според тях операцията заплашва напредъка на международната коалиция в борбата с групировката „Ислямска държава“, подкопава стабилността на региона и влошава „страданието на гражданското население“.

Американският посланик в ООН Кели Крафт каза, че Тръмп е „дал пределно ясно да се разбере“, че САЩ „по никакъв начин“ не подкрепят решението на Турция за военно нахлуване в Сирия.

Тя заяви пред репортери, че Тръмп е подчертал пред турското правителство, че то носи „пълната отговорност“ за защитата на кюрдите и религиозните малцинства и за това да гарантира, че бойците на „Ислямска държава“ ще останат в затвора и групировката няма да се възроди. Крафт каза, че ако Турция „не направи това, ще има последици“.

САЩ ще предприемат наказателни мерки срещу Турция, ако тя извърши „нехуманни и несъразмерни“ действия срещу гражданското население при своята военна операция в Североизточна Сирия, каза висш служител на Държавния департамент, цитиран от Ройтерс.

„Това би включвало етническо прочистване, би включвало в частност безразборна артилерийска въздушна и друга стрелба, насочена срещу гражданското население. Това наблюдаваме в момента. Досега не сме забелязали значителни примери за това“, заяви служителят.

Десетки републиканци в Камарата на представителите на американския Конгрес обявиха, че ще въведат законодателство за налагане на санкции на Турция заради военната й операция срещу кюрдските сили в Сирия.

„Президентът (на Турция Реджеп Тайип) Ердоган и неговият режим трябва да понесат сериозни последици за това, че безмилостно нападат нашите кюрдски съюзници в Северна Сирия“, каза председателката на Конференцията на републиканците в Камарата на представителите Лиз Чейни.

Междувременно Доналд Тръмп каза, че САЩ имат три възможности за действие след предприетото турско настъпление в Сирия и една от тях е посредничество между Турция и кюрдите, предадоха световните агенции.

„Ние можем да избираме между три варианта: да изпратим хиляди войници и да спечелим по военен път; да ударим Турция много здраво във финансово отношение и със санкции; или да посредничим за сделка между Турция и кюрдите!“, заяви Тръмп в Туитър.

*******

Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама