Турски медии съобщиха, че двама души са починали и 43-а са ранени във вчерашното земетресение с магнитуд 5.7 по Рихтер (според обсерваторията Кандилли трусът е бил с магнитуд 6), което разлюля мегаполиса Истанбул, съобщи за БТА Нахиде Дениз.
Жертвите са починали от сърдечен удар, а пострадалите са леко ранени докато бягали, за да се спасят.
По-рано президентът Реджеп Тайип Ердоган съобщи за 8 ранени.
От обсерваторията Кандилли съобщиха, че земетресението е било с епицентър в Мраморно море на 14 километра дълбочина, край град Силиври, който е на 75 километра от Истанбул. Директорът на обсерваторията предупреди за очаквани вторични трусове, затова гражданите не трябва да влизат в повредените сгради.
Трусът, който продължи около 15 секунди, разлюля много силно сградите в Истанбул. Хиляди хора се втурнаха на улицата, изпразниха се учреждения и молове.
Телевизия Си Ен Ен Тюрк съобщи, че са били повредени много стари сгради, главно по морското крайбрежие.
Евакуирани са болница, 6-етажен блок и обществена сграда. В районите Авджълар и Силиври са се срутили две минарета на джамии.
Според Кандилли, след първия трус са последвали 28 вторични труса с интензитет до 3.5 по Рихтер.
Помощникът на Ердоган – Фуад Октай, на пресконференция посочи, че няма нужда от прекъсване на учебните занятия и петък ще бъде учебен ден.
Населението от редица квартали на града прекара нощта на открито.
Кметът на Истанбулската голяма община Екрем Имамоглу каза на пресконференция, че се осигуряват храна и необходимите консумативи за гражданите, които са навън. Екипи на гражданска защита също са осигурени, разпратени са и извън града.
Имамоглу заяви, че действията след труса са сериозно свидетелство дали мегаполисът е подготвен да посрещне по-голямо земетресение, за каквото учените бият тревога в последно време.
На журналистически въпрос има ли опасност от нови трусове в Истанбул, Имамоглу каза, че „не може да се каже, че има, но не може да се отрече, че съществува такава опасност, както преди два дни, така и сега. Важното е сградите да са здрави“.
Според Имамоглу, не достигат т.нар. открити места за събиране на хората, които да са съоръжени с походни кухни, вещи от първа необходимост. В мегаполиса са оборудвани около 800 такива съоръжения, но те би трябвало да бъдат най-малко две хиляди, посочи той.
Кметът на населения компактно с български изселници квартал Авджълар, който най-много бе пострадал при земетресението от 1999 г, каза, че превантивните мерки не са достатъчни.
Рискови сгради, липса на съзнателност и отговорност сред гражданите, липса на координация между институциите и гражданите са основните недостатъци, които спешно трябва да се преодолеят, каза кметът.
*******
Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment