Свят

Морските топлинни вълни са по-сериозна заплаха за кораловите рифове, отколкото се предполагаше

Честите и интензивни морски топлинни вълни представляват по-сериозна заплаха за кораловите рифове, отколкото се смяташе досега, тъй като са способни да причинят незабавната им гибел, предаде БТА, позовавайки се на публикация в сп. „Кърънт байолъджи“.

Проучването на специалисти от Австралия, Великобритания и САЩ разкрива непознат досега ефект от климатичните промени върху кораловите рифове.

Повишените температури на водата са причина за избелването на коралите, което на свой ред уврежда микроскопичните водорасли, осигуряващи им енергия и отговорни за ярките им цветове.

Изследователите за първи път са успели да демонстрират, че подобни климатични проявления са отговорни за топлинна смърт на коралите.Учените са открили и доказателства, че след топлинна вълна кораловите скелети започват да се разлагат до седмици. Това означава, че много други морски създания, които ги обитават, също са изложени на сериозен риск.

Специалистите са на мнение, че смъртността на кораловите рифове вследствие на топлинна вълна, водеща до преки поражения върху екосистемата, трябва да бъде призната за отделен биологичен феномен от избелването.

 

*******

Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Дарин Попов

Скорошни постове

  • България

Двама младежи бяха открити в безпомощно състояние в центъра на Пловдив, има съмнения за фентанил

В центъра на Пловдив двама младежи бяха открити в безпомощно състояние в района на ул.…

преди 4 часа
  • България

Двама младежи бяха открити в безпомощно състояние в центъра на Пловдив

Двама младежи бяха открити в безпомощно състояние в центъра на Пловдив, в района на ул.…

преди 4 часа
  • България

Летни температури до 35°C и следобедни гръмотевични валежи през седмицата

Летните температури ще се задържат над страната през следващата седмица, като максималните стойности ще достигнат…

преди 4 часа
  • България

14-годишно момче загина при катастрофа край самуилското село Богданци

Късно вечерта на 20 юни в землището на самуилското село Богданци стана тежък пътен инцидент,…

преди 6 часа
  • България

България посреща астрономическото лято в 23:24 часа

Днес в 23:24 часа България официално посреща астрономическото лято. Моментът съвпада с лятното слънцестоене, което…

преди 6 часа
  • България

НАП напомня за крайния срок 30 юни за данъчните декларации и плащанията от фирми и ЕТ

Броени дни остават до полунощ на 30 юни, когато изтича крайният срок за подаване на…

преди 6 часа