Прокуратурата, Министерството на здравеопазването и кметът на столицата незабавно да реагират на ситуацията с обществената поръчка за пречистване на водата на града.
Това обяви общинският съветник, съпредседател на „Политическа група 5” в Столичен общински съвет и зам.-председател на Комисията по инженерна инфраструктура и енергийно планиране инж.Симеон Славчев по време на пресконференция днес, в която взеха участие и учените проф. Емил Бурназки и доц. д-р инж. Галя Бърдарска от Института за изследвания на климата, атмосферата и водите при БАН, съобщават от пресцентъра му.
Всичко започва на 26.11.2018 г., когато „Софийска вода” обявява обществена поръчка за реактив за пречистване на питейната вода на София. На 14.05.2019 г. излиза решението за избор на гръцки търговски продукт, но две фирми, кандидати по поръчката, имат възражения по процедурата и подават жалби към Комисия за защита на конкуренцията с посочени конкретни нарушения при изпълнението ѝ. КЗК не взема предвид представените от жалбоподателите нарушения.
След появили се информации в интернет по темата, инж.Славчев се обръща към Института за изследвания на климата, атмосферата и водите с молба да бъде проучена ситуацията. След анализ, учените разкриват множество нарушения. Сред тях са неспазване на чл. 13. (1) на Наредба № 9 от 16 март 2001 г. за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели (Обн. ДВ. бр.30 от 28 март 2001г., посл. изм. и доп. ДВ. бр.6 от 16 януари 2018г.). За избрания гръцки търговски продукт липсва одобрение от Министерство на здравеопазването с направени съответни тестове и проучвания за качествата и безопасността му.
Продуктът не е записан и в европейската листа за химикали REACH в периода 17.03.2011-14.07.2019. Българският доставчик на гръцкия химикал предоставя Становище на Националния център по обществено здраве и анализи с дата 07.05.2013, като е приложил удостоверение за несъществуваща регистрация по REACH на гръцкия търговски продукт. Проучването показва, че не е спазено изискването към този вид коагулант съгласно БДС EN 17034/16.04.2018, а именно: не е определена ефективността на гръцкия търговски продукт на действащите софийски станции или на други с подобни качества на водоизточника и съоръженията за пречистване. Има и съществена подмяна в документацията на обществената поръчка. Било е установено, че по настоящата обществена поръчка се прави избор за доставчик след шестмесечен период, тълкувайки превратно представената документация и провеждайки некоректен лабораторен тест (обемна коагулация и прецеждане през филтърна хартия с широки пори, подходяща за силно замърсени води, каквато не е водата на яз. Искър). Този тест не симулира действителните условия на работа на пречиствателните питейни станции Панчарево, Бистрица и Пасарел, които работят ефективно с български търговски продукт на микрофлокулация и контактна коагулация през бързите пясъчни филтри от 2013 г. досега.
В крайна сметка, след като „Софийска вода” АД заменя добре действащия български продукт с гръцкия неизследван продукт, стойността за пречистване на питейната вода се увеличава 2,7 пъти само от доставката на гръцкия продукт, без да се отчитат допълнителните експлоатационните разходи в резултат на образуваните от него макрофлокули, бързо задръстващи пясъчните пълнежи, обясниха учените. Доц. Бърдарска разказа, че през 2012 г. от „Софийска вода”АД се обръщат към БАН, за да се потърси вариант за оптимален реактив, който да пречиства водата на столицата. Тя коментира, че българският продукт е с доказани качества, безопасност, но е и икономически изгоден. Добрите практики от проучванията и работата с продукта дори са дадени за пример при дейности по европейски програми, разкри доц. Бърдарска. Тя подчерта, че на сайта на производителя няма информация за гръцкия продукт, който „Софийска вода”АД смята да ползва за пречистване. Продуктът има специфична миризма и вероятно съдържа синтетични вещества, които могат а бъдат вредни за здравето на хората и околната среда, каза още тя. Според нея фирмите, които са били ощетени от обществената поръчка за пречистването на вода ще потърсят правата си в съда, и ако се наложи и на европейско ниво.
Симеон Славчев настоя Прокуратурата да се самосезира и да направи подробна проверка по обществената поръчка на „Софийска вода”АД. Той поиска и Министерство на здравеопазването да възложи анализ на гръцкия продукт от сертифицирана лаборатория. Общинският съветник заяви, че има съмнения, че гръцкият продукт всъщност е създаден за пречистване на отпадни води, а не за вода за питейни нужди. По думите му кметът на София Йорданка Фандъкова разполага с цялата информация за ситуацията и трябва да реагира незабавно.
Язовир Искър и пречиствателните станции са част от националната ни сигурност, въпросът е сериозен, беше категоричен съпредседателят на „Политическа група 5”. Той отбеляза, че гръцкият продукт още не е в системата на столичното водоподаване, но експлоатацията му може да започне във всеки един момент и трябва да се действа навреме.
*******
Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама