Свят

В Украйна гласуват на предсрочни избори

Започна гласуването на предсрочните парламентарни избори в Украйна, предадоха ДПА и ТАСС. Избирателните секции в 199 окръга отвориха врати в 5 часа по Гринуич.

Това са последните избори, които се провеждат по мажоритарно-пропорционалната система. След това ще влезе в сила новият избирателен кодекс, според който следващите депутати ще бъдат избрани от партийните листи, информира dnes.bg.

Изборите бяха свикани от 41-годишния президент Володимир Зеленски, телевизионна звезда без политически опит. Той спечели президентските избори през април с голямо мнозинство, но се сблъска с парламент, подкрепящ предишното ръководство, припомня ДПА.

Общо в избирателните списъци са включени 34 милиона украински граждани. В изборите обаче няма да могат да участват около 3 милиона жители на Донбас, както и приблизително същия брой украинци, живеещи в Русия, защото избирателните секции в украинските дипломатически мисии са затворени, отбелязва ТАСС.

Според най-новото допитване на център „Социален мониторинг“ и Украинския институт за социални изследвания „Яременко“, извършено между 3 и 10 юли, в Радата ще влязат само четири партии. Президентската формация „Слуга на народа“ запазва водачеството си с 42,5 процента, втора остава „Опозиционна платформа – За живота“ с 15,1 процента.

След тях се нареждат партията на бившия президент Порошенко „Европейска солидарност“ (8,1 процента) и „Баткившчина“ на Юлия Тимошенко (7,6 на сто).  (БАТ)

*******

Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Мъж от село Ружица задържан за домашно насилие в Шумен

Около 16:30 часа вчера 47-годишна жена от Шумен подала сигнал в местното полицейско управление, че…

преди 5 дни
  • България

Слънчево следобед в Източна България и по Черноморието

Днес, 29 май, петък, времето започва с променлива облачност, но с тенденция към повече слънчеви…

преди 5 дни
  • България

В Брюксел обсъдиха разблокиране на 370 млн. евро за България за борба с корупцията

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и министър-председателят на България Румен Радев проведоха…

преди 6 дни
  • България

Шофьор загина след изстрел на ГКПП „Дунав мост“, полицай е ранен

Инцидент на ГКПП „Дунав мост“ завърши със смъртта на 61-годишен шофьор и раняване на полицай…

преди 6 дни
  • България

Седемгодишната Стефани от Ихтиман върна изгубен телефон и получи грамота

Седемгодишната Стефани Тошева от Ихтиман върна изгубен мобилен телефон на собственика му и спечели признанието…

преди 6 дни
  • България

Ормузкият проток и енергийната криза поставят България сред най-уязвимите икономики в ЦИЕ

България, заедно с Румъния и Унгария, е сред държавите в Централна и Източна Европа, които…

преди 6 дни