Компанията Фейсбук (Facebook) ще бъде глобена с рекордните 5 милиарда долара от регулаторните органи в САЩ след разследване за неуспехите на най-голямата социална медия в света да защити личните данни на своите потребители, съобщи в. „Уолстрийт джърнъл“, цитиран от ДПА.
Американският ежедневник се позова на добре осведомени източници, че миналата седмица Федералната търговска комисия (ФТС) е взела съответното решение с 3 на 2 гласа. Не е ясно след колко време ще бъде обявена глобата.
Разследването срещу Фейсбук започна миналата година, след като бе разкрито, че базираната в Лондон консултантска компания Кембридж Аналитика (Cambridge Analytica) е получила достъп до данните на до 87 милиона потребители. Кембридж Аналитика е работила за предизборната кампания на президента на САЩ Доналд Тръмп през 2016 г.
Федералната търговска комисия и Фейсбук отказаха да потвърдят информацията на „Уолстрийт джърнъл“.
Министерството на правосъдието на САЩ сега прави преглед на споразумението, но обикновено не променя решения на ФТС, пише още изданието.
Фейсбук е най-голямата социална медия в света с 2,7 милиарда активни потребители месечно, отбелязва Франс прес.
Глобата не е особено голяма за компанията, която миналата година обяви печалба от 22 милиарда долара при оборот от 55 милиарда долара.
В последно време обаче се надигнаха гласове за разделяне на гиганта, който е критикуван, че не се справя достатъчно добре при защитата на личните данни и в борбата срещу фалшивите новини.
*******
Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама
Интерпол съобщи за разбити 66 престъпни групи, замесени в трафик на неодобрени и фалшиви лекарства,…
Полицията в Свищов задържа 29-годишен местен мъж заради побой над пастрока му, при който пострадалият…
35-годишен мъж е задържан във Велико Търново, след като е нанесъл щети по автомобил по…
Полицията в Радомир задържа 22-годишен мъж след нападение и побой над 38-годишен местен жител в…
Публичните финанси в България са под сериозен натиск, а бюджетният дефицит отново е във фокуса…
52-рото Народно събрание проведе първото си редовно заседание, на което депутатите поставиха на дневен ред…
Leave a Comment