Пет мита, в които вярва почти всеки, макар да не са верни, казва немският диетолог Уве Кноп.
1. Ако сте жадни, пиете твърде късно
Според мнозина жаждата е знак, че на тялото вече му липсва много вода. Би било по-добре да се пие вода редовно, за да се предотврати този дефицит. Поради това много хора пият вода дори и когато не са жадни.
Това в „пълна глупост“, казва Кноп. „Жаждата е сигнал от тялото. То иска да каже: имам нужда от вода сега, нито по-рано, нито по-късно.“ Според специалиста правилото е просто: Пийте вода тогава, когато сте жадни.
2. Няма как да изпиете прекалено много вода
Това не е вярно. Приемането на прекомерно количество вода може да има фатални последици и явлението се нарича хипонатремия. В названието се съдържа думата „натрий“, която сочи и причината за проблема: рискът се крие в прекалено ниското съдържание на натрий в организма, който може да се причини от прекомерен прием на вода.
„Когато се потите обилни, тялото губи сол. Пиенето на вода с ниско съдържание на натрий – като чешмяната – намалява съдържанието на сол в кръвта и тъканите. Тази комбинация от твърде много вода и прекалено малко сол може да причини световъртеж, главоболие и дори смърт, казва Кноп.
3. На ден трябва да се пият поне по три литра вода
Един здрав човек трябва да пие около литър и половина вода на ден. Когато е горещо може да стигне до три или повече литра на ден. Кноп не е съвсем съгласен: „Нуждата на организма от вода е индивидуална“, казва специалистът. Зависи от възрастта, теглото, температурата, както и състоянието на организма и усилията, които човек полага.
Логично е, че ще има разлика дали седим в офис с климатик на бюро цял ден или тренираме по обяд. Количеството вода, което приемаме трябва да бъде съобразено с тези фактори.
Освен това, особено през лятото, ядем плодове и зеленчуци. В летните плодове като пъпешите или в доматите и краставиците се съдържа много вода. Поради това ще бъде по-добре да послушаме тялото си вместо сляпо да следваме числа, казва експертът. То със сигурност ще ни каже, когато има нужда от вода.
4. Горещите напитки помагат повече в жегите от студените
Това твърдение е популярно, но то не е съвсем доказано: не консумирайте студени напитки в най-големите жеги. Най-честото обяснение тук е, че тялото реагира на студените продукти като ги стопля отвътре.
Кноп от друга страна смята, че е по-логично да пиете каквото ви се пие. Това рядко ще бъде хладка вода от чешмата, особено ако сте на балкона и се потите на слънцето. „Да се насилвате да правите нещо, което не искате само ще ви направи по-нещастни в крайна сметка, тъй то не задоволява съществени нужди на организма“, казва диетологът.
5. Трябва да пиете обикновен вода, защото е по-здравословна от газираната
Подобно на усещането ни за жажда тук също е важно да слушаме тялото си. То обикновено знае какво е добро за него. Просто трябва да му обърнем внимание. Така че ако обичаме газирана вода няма проблем да я пием, казва Кноп.
*******
Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment