90 процента от ромските деца трябва да бъдат отнети според Стратегията за детето, това обаче няма да се случи, затова и ромските организации мълчат“, каза Михаела Берова, един от организаторите на протеста, организиран във Варна срещу документа.
Тя е майка на 6-месечно бебе, научаваме от Радио Варна. „Ние не сме тук, защото няма да можем да си шамарим децата. Между другото забраната за телесно наказание я има в действащото ни законодателство. Ние нямаме реално нужда да ни бъде отново казвано, че няма право да посягаме на децата си. И предполагам, че всеки един нормално мислещ човек знае, че това не е решение”
Родители излизат на мирен протест против Стратегията за детето 2019-2030. Демонстрацията ще се проведе днес от 17.30 часа пред сградата на Община Варна. Събитието е част от национални протести, които ще има днес в още 20 града на страната. Те са инициирани в националната Фейбсук група „НЕ на Стратегията на детето 2019-2030”, чийто брой вече надхвърля 80 хиляди души. Документът е спрян за работа, но все още не е отхвърлен. Ако Стратегията за детето се приеме и бъде приложена, то това би се отразило пагубно върху българското семейство и обществото ни като цяло, смятат варненски родители.
Павлина Стоянова подчерта, че те са единствено родители и нямат политическа обвързаност, но заявяват готовност за гражданско участие в управлението. „Съвсем наскоро се обединихме и ще създадем национална гражданска инициатива. В момента изграждаме принципните проблеми, които виждаме в стратегията – това е детецентрираният подход, това е бедността като фактор за намеса в отношенията дете-родител, това е използването на отделни случаи на насилие за поставяне на всички родители в ролята на насилници, нарушаване на личната свобода и неприкосновеност чрез налагане на наблюдение, събиране на информация и налагане на услуги. Една социална услуга трябва да бъде поискана, а не наложена. Ние сме против прехвърляне отговорността на държавата в ръцете на частния сектор на НПО почти изцяло с външно финансиране“
Според адвокат Петър Николов частни НПО-та се борят за един пазар, за да се превърнат в корпорации. „В момента финансирането на една социална услуга е в рамките на около 3 хиляди лева, които се плащат на дете. Представете си ако една частна организация поеме да работи с 2 – 3 хиляди деца, какви суми ще се генерират там. Не виждам никъде в стратегията какво означава НПО – в момента всеки може да си създаде НПО и да започне да работи. Предстои едно голямо разпределяне на пари, а държавата сякаш абдикира от този процес“.
Според адвокат Николов много често в процеса на съдебни дела попадат сгрешени социални доклади, които до момента голяма част от тях са отпадали, защото не са били законосъобразни. С приемането на Стратегията за детето обаче правата на родителите да защитават себе си и децата си ще се сведат до минимум, според Николов. „Очаква ни лавина от съдебни дела. В момента съдът в България се грижи все още за семейството и децата, тъй като там няма такъв пробив на неправителствени организации. С приемането на Стратегията за детето ще се омаловажи ролята на държавата, включително и на съда“, смята адвокатът.
Целта на днешния протест е отмяна на Стратегията и пренаписването й с участие на родителите. Недоволните заявяват готовност за продължителни протестни действия, ако исканията им не бъдат чути.
*******
Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама