Нов, неизвестен на науката вид многоножка с размер едва 8,2 мм е открит от български и германски учени в кехлибар на възраст 99 млн. години.
Екипът, воден от проф. Павел Стоев от природонаучния музей на БАН, е успял да открие най-старата вкаменелост от разреда Callipodida, пише „24 часа“.
Новооткритото древно членестоного, живяло през кредата заедно с динозаврите, е много по-малко от всички известни представители на групата си.
Морфологично видът се отличава значително от всички сега живеещи представители на разреда, в резултат на което се налага проф. Стоев и немските му колеги д-р Томас Везенер и Лайф Мориц от музея „Александър Кьониг в Бон да преразгледат съществуващата класификация и да опишат нов подразред – нещо. което се случва рядко в наши дни.
По времето на периода креда от мезозойската ера. простиращ се отпреди 145 до 70 млн. години. Земята е била населена с различни гиганти – от динозаври до стоножки с размерите на човек. Но се оказва, че и тогава е имало място за миниатюрни членестоноги, чийто размер е бил едва няколко милиметра. Кехлибарът е добит от находище в Мианмар (бивша Бирма).
За да изследват фосила, учените са използвали компютърна микротомография. която показва в детайл анатомията на животното.
*******
Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment