Свят

Българска ученичка се разписа върху Колизея

17-годишна българска ученичка беше хваната от охраната на Колизея да изписва буквата М върху стена на монумента, съобщи информационната агенция „Анса“, цитирана от „24 часа“.

Това станало на 28 април следобед, по време на визита в най-известния италиански археологически комплекс. Българката, чието име не се съобщава, била на екскурзия в Рим заедно с други свои съученици и учители. Те били заедно и при визитата в Амфитеатъра на Флавиите, както е известен Колизеят.

Момичето искало да напише цялото си име, или най-малко инициалите на името и фамилията си, но успяло да изпише само буквата М. Точно в този момент се намесили хора от вътрешната охрана на паметника. Българката била отведена в полицесйксия участък на Пиаца Венеция, където била идентифицирана и срещу нея бил написан рапорт, но без да бъде арестувана. Той било препратен на Прокуратурата, както е процедурата в тези случаи.

Само преди дни в Колизея се опита да се разпише и израелско семейство. 39-годишна жена изписа инициалите ЕIAAP на мъжа си, своите и на децата си, преди да бъде хваната в крачка. „Това е демонстрация на широко разпространенo невежество и на липсата на култура и познаване на посещаваните места и паметници. Това, което прави впечатление е, че става въпрос все за туристи, които идват от чужбина, за да опознаят сърцето на Западната цивилизация”, коментира директорката на Колизея Алфонсина Русо.

По идентичен начин се прочу и българският футболист Благой Георгиев, чието име се припомня редовно от италианските хроники, но не заради спортни, а заради вандалски изяви. Това е така, защото през 2015 г. българинът беше хванат в крачка да изписва името на тогавашната си годеница Есмер върху партера на стена от Колизея. Георгиев беше отведен в близкия участък на карабинерите, където беше написан рапорт по случая.

И друг българин изчегърта през 2017 г. с монета името на любимата си върху древноримска стена – на Палатинския хълм на ул. „Сан Бонавентура”. Жестът му обаче беше докладван на полицията от будни минувачи.

Италианският закон предвижда в тези случаи глоба от 100 до 8000 евро, както и затвор от 6 месеца до 3 г.

*******

Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Ралица Петкова

Скорошни постове

  • България

Военни конвои ще се движат из България до 14 август

**Военни формирования ще се придвижват по пътищата на България до 14 август** До 14 август…

преди 9 часа
  • България

Пиян шофьор предизвика верижна катастрофа край Варна

Катастрофа с пиян водач в района на „Слънчев ден“, образувано е досъдебно производство Вечерта на…

преди 9 часа
  • България

Клиентите в София ще получат пари обратно от топлинните счетоводители

Изравнителните сметки в София: кой ще получи пари обратно, а кой ще трябва да доплати?…

преди 14 часа
  • България

„Катастрофи и ранени на пътищата: 28 пострадали и един загинал за 24 часа“

**Загинал е един, а 28 души са ранени при пътнотранспортни произшествия през изминалото денонощие** На…

преди 14 часа
  • България

25-годишен получи ефективна присъда за измама с бързи кредити в TikTok

Присъда за 25-годишен: Измама с бързи кредити в TikTok 25-годишен мъж от Казанлък бе осъден…

преди 4 дни
  • България

Съдът потвърди задържането на мъжа, обвинен в умишлен палеж на гора във Велико Търново

Задържаният за умишлен палеж във Велико Търново остава в ареста На 7 август 2025 година…

преди 4 дни