Либералната кандидатка Зузана Чапутова, която критикува политиката на сегашното правителство, печели с голяма преднина първото място на президентските избори в Словакия, показват резултатите след преброяването на 99,88 на сто от гласовете, предаде Франс прес.
Екоактивистката, която твърди, че гражданите искат промяна, печели 40,55 на сто от гласовете. На второ място с 18,66 на сто остава Марош Шефчович, 52-годишен вицепрезидент на Европейската комисия, подкрепян от управляващата лява популистка партия „Смер – социална демокрация“ (СМЕР-СД).
Избирателната активност достигна 48,73 на сто.
45-годишната Чапутова благодари на всички словашки избиратели, като се обърна към тях не само на словашки, а и на езиците на националните малцинства. Според проучване на социологическата агенция „Фокус“ 64,6 на сто от имащите намерение да гласуват на втория тур на изборите на 30 март смятат да подкрепят Чапутова. Действащият президент Андрей Киска също призова избирателите да подкрепят Чапутова в пост във Фейсбук, предава БТА
*******
Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама
Смъртта на младата жена, която беше в неизвестност от събота, сложи трагичен край на мащабната…
Пенсионерите, които получават месечните си доходи чрез пощенските станции, трябва да имат предвид графика за…
Точно в 23:24 часа днес, 21 юни, ще настъпи лятното слънцестоене и ще започне астрономическото…
В рамките на специализирана полицейска операция за спазване на Закона за движението по пътищата през…
В рамките на специализирана полицейска операция за спазване на Закона за движението по пътищата за…
В центъра на Пловдив двама младежи бяха открити в безпомощно състояние в района на ул.…
Leave a Comment