Свят

Румъния връща емигрантите – дава им €40 000 за старт на бизнес

Румъния работи в посока завръщането на емигрантите обратно в страната.

На 15 март десетки румънци, живеещи в различни части на света, се събраха в Клуж-Напока, за да попишат договори, с които получават 40 000 евро от еврофондовете, за да започнат бизнес в Румъния, съобщи Аджерпрес.

Над 600 румънци, които живеят в Австралия, САЩ, Великобритания, Испания и други са се включили в проекта „Диаспора РеСТАРТ“, заяви Националния съвет на малките и средни частни предприятия в Румъния.

Председателят на НСМСЧПР Флорин Жиану уточни, че са били представени 150 планове за бизнес, като 50 от тях ще бъдат финансирани със субсидията от 40 000 евро, съобщи БТА. Дейностите включват различни сфери като технологиите, индустрията, строителството, туризма и услугите, отбеляза той.

„Бихме искали този проект да бъде модел за добра практика, който да разширим за цялата страна, да стане политика на страната. Диаспората представлява според нас най-важният ресурс на една страна“, подчерта Жиану на церемонията, която се състоя в префектурата на град Клуж.

Най-много проекти – 19, са спечелени от румънци, които са живели във Великобритания. Веднага след тях са онези, прекарали последните години в Испания – 11.

Проектът „Диаспора РеСТАРТ“ има за основна цел да подкрепи създаването на предприятие с неземеделски профил в градската среда на по-слабо развитите региони на Румъния от румънци от диаспората. Срокът за осъществяване на проекта е от септември 2017 г. до септември 2020 г., посочва Аджерпрес.

*******

Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Ралица Петкова

Скорошни постове

  • България

Следобедни валежи и гръмотевици в страната, по Черноморието и в планините

Днес времето ще остане динамично, с характерни за лятото промени. Преди обяд в югоизточните райони…

преди 9 минути
  • България

Боян Рашев: Западна Европа страда от жегите заради липса на подготовка, а България има нормално лято

Европа е изправена пред все по-чести и интензивни горещи вълни в сравнение с данните от…

преди 13 часа
  • България

Шест екипа гасят пожар край Стара Загора, няма опасност за населението

Сериозен пожар избухна в близост до Околовръстния път на Стара Загора и наложи намесата на…

преди 14 часа
  • България

На 85 години почина историкът и музеен деятел Димитър Станчев

Българската културна общност се прости с Димитър Трайков Станчев. Той почина на 85 години. Новината…

преди 14 часа
  • България

Полицията проверява МРРБ след сигнал за бомба

Полицията проверява сградата на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) след получен сигнал за…

преди 15 часа
  • България

Руският посланик: Отношенията с България са замразени, София следва линията на НАТО

Русия и България отбелязват 147 години от установяването на дипломатически отношения при пълно отсъствие на…

преди 15 часа