Китайски учени съобщиха за първия успешен експеримент за отглеждане на растения в условията на лунна гравитация.
Освен това Китай заяви на пресконференция на 14 януари, че има намерение да стане първата страна, която ще създаде база на Луната и ще я построи с помощта на технологията за 3D печат.
Китай успешно достигна с космическия апарат „Чанье-4“ до обратната страна на Луната като се приземи в кратера Карман на 4 януари.
Сега за първи път успя да отгледа растение в условията на лунна гравитация. Според китайските медии, поникнали са семена на памук. „Днес бяха публикувани най-новите снимки от експеримента, които показват, че семената памук, доставени на Луната с помощта на апарата, са произвели първите кълнове. Това означава, че Чанье-4 извърши първия биологичен експеримент, проведен от човек на Луната”, се казва в изявление на Китайската централна телевизия.
На пресконференция вчера от китайската космическа агенция заявиха, че страната ще се върне на Луната до края на годината с мисията „Чанье-5“, съобщава nauka.offnews.bg.
Три последователни мисии ще продължат да проучват безплодната повърхност и възможността на изграждането на хабитати там.
Мисията Чанье-7 ще извърши цялостни проучвания около Южния полюс, включително изучаване на терена и релефа, физически състав, както и космическата среда в района.
#ChinaTech: The latest released experimental picture shows that cotton seeds carried on the Chang’e-4 probe have sprouted, marking the first biological experiment on the lunar surface #ChangE4 pic.twitter.com/80z1OoAGY6
— China News 中国新闻网 (@Echinanews) 15 януари 2019 г.
Мисията Чанье-8 освен научните изследвания и експерименти, ще изпробва ключовите технологии, за да положи основите за изграждането на научно-изследователска база на Луната.
Китайската национална космическа администрация (CNSA) заяви, че имат също планове да отидат на Марс през 2020 г., план, с който най-вероятно ще изпреварят САЩ, Русия и множеството частни фирми, които искат да колонизират космоса.
Високопоставените служители на CNSA заявиха, че пионерната мисия ще струва колкото изграждането на един километър метро.
Lander Terrain Camera Imaging the Yutu rover 2
Jan 11, 2019#ChangE4 #moon #rover #new pic.twitter.com/pMtmbkMEx8— CHANG’E 4 (@CHANG_E_4) 13 януари 2019 г.
Д-р Ву Янхуа (Wu Yanhua), заместник-директор на Националната космическа администрация и заместник-ръководител на проекта за проучване на Луната, заяви на пресконференцията: „Чанье-5 ще върне проби от мисията от повърхността на Луната приблизително в края на тази година“.
„Първата мисия на Марс за проучване на нашата страна ще се проведе преди и след 2020 г.“, добавя Янхуа.
Китай бързо издигна репутацията си на един от първопроходците в ренесанса на космическата надпревара с непрекъснатите си инвестиции в мисии на Марс и Луната.
*******
Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама