Памук поникна на Луната (СНИМКИ/ВИДЕО)

114

Китайски учени съобщиха за първия успешен експеримент за отглеждане на растения в условията на лунна гравитация.

Освен това Китай заяви на пресконференция на 14 януари, че има намерение да стане първата страна, която ще създаде база на Луната и ще я построи с помощта на технологията за 3D печат.

Китай успешно достигна с космическия апарат „Чанье-4“ до обратната страна на Луната като се приземи в кратера Карман на 4 януари.

Сега за първи път успя да отгледа растение в условията на лунна гравитация. Според китайските медии, поникнали са семена на памук. „Днес бяха публикувани най-новите снимки от експеримента, които показват, че семената памук, доставени на Луната с помощта на апарата, са произвели първите кълнове. Това означава, че Чанье-4 извърши първия биологичен експеримент, проведен от човек на Луната”, се казва в изявление на Китайската централна телевизия.

На пресконференция вчера от китайската космическа агенция заявиха, че страната ще се върне на Луната до края на годината с мисията „Чанье-5“, съобщава nauka.offnews.bg.

Три последователни мисии ще продължат да проучват безплодната повърхност и възможността на изграждането на хабитати там.

Мисията Чанье-7 ще извърши цялостни проучвания около Южния полюс, включително изучаване на терена и релефа, физически състав, както и космическата среда в района.

Мисията Чанье-8 освен научните изследвания и експерименти, ще изпробва ключовите технологии, за да положи основите за изграждането на научно-изследователска база на Луната.

Китайската национална космическа администрация (CNSA) заяви, че имат също планове да отидат на Марс през 2020 г., план, с който най-вероятно ще изпреварят САЩ, Русия и множеството частни фирми, които искат да колонизират космоса.

Високопоставените служители на CNSA заявиха, че пионерната мисия ще струва колкото изграждането на един километър метро.

Д-р Ву Янхуа (Wu Yanhua), заместник-директор на Националната космическа администрация и заместник-ръководител на проекта за проучване на Луната, заяви на пресконференцията: „Чанье-5 ще върне проби от мисията от повърхността на Луната приблизително в края на тази година“.

„Първата мисия на Марс за проучване на нашата страна ще се проведе преди и след 2020 г.“, добавя Янхуа.

Китай бързо издигна репутацията си на един от първопроходците в ренесанса на космическата надпревара с непрекъснатите си инвестиции в мисии на Марс и Луната.

*******

Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама