Създаването на Желязната църква Свети Стефан в Истанбул е коронясването на борбата на българите за независимост в пределите на османската империя. Така формулира значението на уникалния български храм, извисяващ се край брега на Златния рог турският учен проф. Мете Тапан от Техническия университет в Истанбул, съавтор на книга за Желязната църква, в светлината на 120 годишнината на храма.
Доцент Благовеста Иванова от Висшето строително училище „Любен Каравелов“в София посочи, че навремето българската държава е положила много усилия за да ангажира при изграждането й някои от най-известните тогава архитекти и инженери.
Архитект Фикрие Булунмаз, главен реставратор на Желязната църква показа в 8-минутен филм интересни моменти,останали неизвестни за широката публика от мащабната реставрация на стойност около 3 млн.евро, благодарение на която днес храмът сияе още по-величествен, пише novini.bg
Тези и редица въпроси, свързани с проектите за храма и авторите, с историята на цариградските българи, делото на видния духовен водач Екзарх Йосиф и др. бяха разисквани вчера по време на научната конференция, която се състоя в българската екзархия в Истанбул с участието на проф.Светослав Елдъров, проф.Иван Първов, доц. Боряна Бужашка, Христо Копано и др.
Конференцията се организира в рамките на тържествата за честване на 120-годишния юбилей от създаването на Желязната църква от посолството на България в Анкара, българското генерално консулство в Истанбул и Фондацията на българската православна църква в Истанбул.
Тържествата за 120-годишнината ще продължат днес в Желязната църква Свети Стефан.
Гост на тържествата ще бъде депутатът от ГЕРБ Вежди Рашидов. Като министър на културата в първите две правителства на Бойко Борисов той бе изключително активен, за да стане реставрацията на Желязната църква.
Сутринта в храма ще се изнесе тържествена литургия, която ще отслужи старозагорският митрополит Киприян.
След това в двора на църквата ще бъде открит бюст-паметник на Стефан Богориди, знакова личност в живота на българската общност в миналото. Той дарява собствения си парцел,за да се построи църквата върху него.
Творбата е изготвена по инициатива и със средства на общността на българите в Истанбул начело с църковното настоятелство с председател Васил Лязе.
По думите на г-н Лязе паметникът е дар на признателност и благодарност на цариградските българи към делото на Стефан Богориди.
*******
Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment