Спорт

Приеха нови мерки срещу спортното хулиганство

Парламентът прие на първо четене промени в Закона за опазването на обществения ред при провеждане на спортни мероприятия срещу спортното хулиганство.

„Този закон трябва да влезе по най-бързия начин в нашето законодателство. Много се радвам, че тук по този проблем всички партии се обединихме. Започва футболното първенство, затова работната група взе решение спешните мерки да ги въведем веднага“, коментира един от вносителите на промените Славчо Атанасов /“Обединени патриоти“/, пише Нова.

По негово искане срокът за предложения между първо и второ четене на измененията беше намален на три дни.

Атанасов посочи, че в момента се работи по нов Закон за футболното хулиганство, който по технически причини ще е готов в края на годината.

С приетите изменения се въвежда режим на достъп на посетителите до спортното мероприятие. Предвидено е достъпа да се осъществява чрез предоставянето на документ/знак, персонализиращ посетителите или след разчитане на лична карта на посетителя от скенер за лични документи.

Предлага се условията и редът за достъп до спортно мероприятие да се уреждат с наредба на Министерския съвет, която да влезе в сила една година след обнародването на този закон.

Разширяват се правомощията на ръководителя по сигурността и безопасността на спортното мероприятие, свързани с недопускането на лица с наложени принудителни административни мерки и на малолетни и непълнолетни без придружител в спортната зона и спортния обект.

Въведено е изискването съгласието на дееспособен придружител на малолетни и непълнолетни да се удостоверява с декларация.

Ще има и допълнителни изисквания относно разполагането и използването на видеокамери с цел документирането на събрания доказателствен материал. Собствениците или ползвателите на спортни обекти и съоръжения, както и организаторите на спортни мероприятия ще трябва да извършат разходи, свързани с техническо оборудване, необходимо за осигуряване на безопасността и сигурността на посетителите на спортни мероприятия.

*******

Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Дарин Попов

Скорошни постове

  • България

Три пожарни екипа гасят сухи треви край Боаза, движението е затруднено

Сериозен пожар със сухи треви от двете страни на първокласния път в района на Боаза,…

преди един час
  • България

Пожар на автомобил спря движението на магистрала „Тракия“ към Бургас

Сериозен инцидент на магистрала „Тракия“ днес спря движението в посока Бургас, след като автомобил се…

преди един час
  • България

НИМХ обяви жълт код за опасни горещини в 10 области

Националният институт по метеорология и хидрология (НИМХ) обяви предупредителен код „жълт“ за опасно високи температури…

преди 2 часа
  • България

Слънчево и горещо време с температури до 37 градуса утре

Метеорологичните служби прогнозират за утре преобладаващо слънчево време и значително затопляне. В ниските части на…

преди 3 часа
  • България

НИМХ: Първата половина на август ще е суха и гореща, с кратки бури около 9-10 август

Първата половина на август ще премине при силно засушаване и температури над обичайните за сезона,…

преди 4 часа
  • България

От 1 август влизат в сила нови цени на винетките за леки автомобили

От днес, 1 август 2026 г., влизат в сила нови цени на винетните такси за…

преди 4 часа