Свят

ЕК предложи създаването на европейска гранична полиция

Европейската комисия предложи днес граничната служба на ЕС, известна доскоро като Фронтекс, да прерасне в европейска гранична полиция.

Предложението бе представено на пресконференция от еврокомисаря по миграцията Димитрис Аврамопулос.

Той отбеляза, че това е един от въпросите, чието обсъждане предстои на срещата в неделя между няколко държави от ЕС, посветена на миграционната криза. Аврамопулос уточни, че решения на тази среща няма да бъдат приемани.

Еврокомисарят коментира, че въпросите около миграцията поставят под въпрос съществуването на Шенген и на ЕС. По неговите думи постигнатото в последните десетилетия е под заплаха, а едностранните действия не са отговор и могат да го унищожат.

Аврамопулос съобщи, че ЕС води преговори с държавите от Северна Африка да приемат мигрантите, отправили се с кораб към Европа. По неговите думи северноафриканските държави изразяват ясна готовност да сътрудничат. Еврокомисарят отказа да посочи дори една африканска страна, която е готова да приеме обратно мигрантите, докато молбите им за убежище в ЕС бъдат оценени. Дума не може да става за обособяване в Европа на затвор за мигранти като Гуантанамо, против съм, заяви Аврамопулос.

Той настоя, че в африканските преходни миграционни центрове ще бъдат установявани подлежащите на закрила и ще се предлага доброволно връщане по родните им места на икономическите мигранти. Еврокомисарят отбеляза, че африканските страни от Магреба ще получават помощ от ЕС за охрана на границите.

Аврамопулос отбеляза, че засега европейският фонд за Африка отчита недостиг от над един милиард евро и призова на предстоящото заседание на Европейския съвет следващата седмица да бъде постигнато решение. Той добави, че държавите от ЕС, които решат доброволно да участват в разселването на мигранти, ще получат пари в замяна.

Еврокомисарят отново призова за бързо и пълно изпълнение на решенията за връщането на мигранти, за които е постановено, че нямат право на закрила в ЕС. Той подкрепи продължаването на споразумението с Турция, за което са необходими още три милиарда евро.

Миграционната ни политика трябва да остане изградена на европейските ценности – съпричастност, отговорност и уважение към човешкото достойнство. Не трябва да се обвиняваме взаимно и да пресичаме черти, от които няма връщане назад, призова Аврамопулос. По неговите думи вътрешните гранични проверки в Шенген не може да траят вечно.

Насърчен съм от това, че миграцията отново е във водещите заглавия. Това означава, че нараства политическата воля за намиране на решения. Миграцията ще остане въпрос за дълги години, каза Аврамопулос.

Много популисти в Европа дължат съществуването си на този проблем. Носим историческа отговорност, младите ще ни обвинят, ако не опазим европейските постижения. Никога в живота си не съм работил така усилено, както в последните три години. Връщането на границите в ЕС ни праща обратно към тъмните страници от историята, коментира еврокомисарят.

Източник: БТА

 

 

*******

Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Дарин Попов

Скорошни постове

  • България

Млад шофьор се обърна по таван след рязко спиране пред камера за скорост

В събота малко след обяд на околовръстното шосе на Шейново стана пътен инцидент, при който…

преди 17 часа
  • България

Следобедни валежи и гръмотевици на много места, температурите до 34°

Утрешният ден ще започне с развитие на купесто-дъждовна облачност над Северозападна България още от сутринта.…

преди 18 часа
  • България

Засилват контрола на товарните автомобили с общи проверки на полиция и „Автомобилна администрация“

Главният секретар на Министерството на вътрешните работи е разпоредил незабавното въвеждане на засилени мерки за…

преди 18 часа
  • България

Полицията проверява 14 612 коли, състави 4 223 фиша и 431 акта

Вчера специализирана полицейска операция за спазване на Закона за движението по пътищата установи множество нарушения.…

преди 19 часа
  • България

Летни дни с локални бури и захлаждане към края на седмицата

Следващата седмица ще донесе разнообразна метеорологична обстановка в страната. Прогнозите сочат преобладаващо летни условия с…

преди 22 часа
  • България

Гръмотевични бури и превалявания в неделя, вятърът ще се ориентира от запад-северозапад

В неделя над България се очаква динамично време с развитие на купесто-дъждовна облачност, превалявания и…

преди 22 часа