ЕС се кани да „унищожи“ интернет. Новият регламент

50

Малко след влизането в сила на спорния Общ регламент за защита на личните данни (GDPR), Европейският съюз има нова неприятна „изненада“ за интернет компаниите. Днес в комисия на Европейския парламент ще се гласува важна нова директива, която според критиците ѝ може да „унищожи“ интернет, съобщава BusinessInsider.

Всъщност, идеята за директивата далеч не е нова. Тя беше представена още преди две години. Ако бъде приета, интернет компаниите като Google, Microsoft и т.н. ще трябва да споделят част от приходите си с медиите и изданията, чийто материали използват и показват в онлайн услугите си, дори и да става дума за превю на новина, с връзка към нейния източник.

Освен това интернет компаниите, включително доставчиците, ще са отговорни за управление на съдържанието, т.е. да следят дали то е с уредени авторски права. Платформите като YouTube, GitHub, eBay и др. пък ще трябва да инсталират филтри, които да не позволяват на потребителите да качват съдържание с неуредени авторски права.

Всичко това застрашава практически целия замисъл на интернет като място за свободен достъп и разпространение на информация. Дори популярните „миймове“ и анимирани GIF-ове, които се използват от милиони хора, могат да се окажат незаконни, защото много често те използват извадки от популярни филми, клипове и др.

Също така може да доведе до ограничаването на споделянето на новини. Според евродепутата Джулия Реда, в този си вид директивата е от полза само на големите медийни компании. „Намеренията може да са добри, но методите, които се предлагат, за да се решат проблемите. са катастрофални и ще навредят на хората, които искат да защитят“, казва Реда.

Основателят на Wikipedia Джими Уелс също се обяви против директивата и очаква тя да доведе до повече вреди, отколкото ползи. „Филтрите могат да създадат основа за мониторинг на цялото интернет съдържание, а нови типове екслузивни права може да ограничат начините, по които хората споделят информация в мрежата“, казва той.
Създателят на стандарта World Wide Web, който днес е в основата на интернет, Тим Бърнърс-Лий, заедно с още над 70 водещи фигури в индустрията, изпратиха отворено писмо до Европейския парламент против директивата. Те предупреждават, че в този си вид директивата ще превърне интернет в ЕС в „автоматизиран шпионаж“ на хората.
Въпреки сериозната съпротива, очакванията са, че комисията ще приеме директивата в сегашния ѝ вид. Нейните опоненти вече заявиха, че ако това се случи, те ще поискат гласуването ѝ от всички евродепутати и ще инициират разговори със страните-членки за промяна на спорните текстове.

*******

Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама