Малко след влизането в сила на спорния Общ регламент за защита на личните данни (GDPR), Европейският съюз има нова неприятна „изненада“ за интернет компаниите. Днес в комисия на Европейския парламент ще се гласува важна нова директива, която според критиците ѝ може да „унищожи“ интернет, съобщава BusinessInsider.
Всъщност, идеята за директивата далеч не е нова. Тя беше представена още преди две години. Ако бъде приета, интернет компаниите като Google, Microsoft и т.н. ще трябва да споделят част от приходите си с медиите и изданията, чийто материали използват и показват в онлайн услугите си, дори и да става дума за превю на новина, с връзка към нейния източник.
Освен това интернет компаниите, включително доставчиците, ще са отговорни за управление на съдържанието, т.е. да следят дали то е с уредени авторски права. Платформите като YouTube, GitHub, eBay и др. пък ще трябва да инсталират филтри, които да не позволяват на потребителите да качват съдържание с неуредени авторски права.
Всичко това застрашава практически целия замисъл на интернет като място за свободен достъп и разпространение на информация. Дори популярните „миймове“ и анимирани GIF-ове, които се използват от милиони хора, могат да се окажат незаконни, защото много често те използват извадки от популярни филми, клипове и др.
Също така може да доведе до ограничаването на споделянето на новини. Според евродепутата Джулия Реда, в този си вид директивата е от полза само на големите медийни компании. „Намеренията може да са добри, но методите, които се предлагат, за да се решат проблемите. са катастрофални и ще навредят на хората, които искат да защитят“, казва Реда.
Основателят на Wikipedia Джими Уелс също се обяви против директивата и очаква тя да доведе до повече вреди, отколкото ползи. „Филтрите могат да създадат основа за мониторинг на цялото интернет съдържание, а нови типове екслузивни права може да ограничат начините, по които хората споделят информация в мрежата“, казва той.
Създателят на стандарта World Wide Web, който днес е в основата на интернет, Тим Бърнърс-Лий, заедно с още над 70 водещи фигури в индустрията, изпратиха отворено писмо до Европейския парламент против директивата. Те предупреждават, че в този си вид директивата ще превърне интернет в ЕС в „автоматизиран шпионаж“ на хората.
Въпреки сериозната съпротива, очакванията са, че комисията ще приеме директивата в сегашния ѝ вид. Нейните опоненти вече заявиха, че ако това се случи, те ще поискат гласуването ѝ от всички евродепутати и ще инициират разговори със страните-членки за промяна на спорните текстове.
*******
Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment