Свят

Меркел поема отговорност за хаоса с бежанците

Снимка: Reuters

Канцлерът на Германия Ангела Меркел пое отговорност за скандала във Федералната служба по миграция и бежанци, предава „Deutsche Welle“, цитирана от Агенция „Фокус“.

„Не търся лесен път. Нося политическа отговорност за това“, заяви Меркел в предаване на телевизионния канал ARD, излъчено в неделя.

Съгласно думите й, в ситуация на безпрецедентен наплив на бежанци през 2015 г. тя се е намесила в службата, за да облекчи работата й. Въпреки това германският лидер категорично отхвърли обвиненията, че се е ръководила от принципа „скоростта на разглеждането на молбите за убежище е по-важна от качеството на проверките“.

По-рано германските социалдемократи, партньори на Съюза (ХДС/ХСС) в коалицията в Берлин, обвиниха Меркел в открита намеса в работата на Федералната служба по миграция и бежанци.

„Меркел се опитва да избегне своята отговорност“, заяви зам.-председателят на ГСДП Рафл Щегнер, като същевременно настоя за „незабавно разследване“ на действията на канцлера.

И до този момент Меркел остава убедена в правилността на решението да отвори границите.

„Знам, че именно на канцлера лежи политическата отговорност за повечето събития, случващи се в страната, и аз поемам тази отговорност“, увери Меркел.

*******

Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Дарин Попов

Скорошни постове

  • България

Борисов критикува правителството и коментира бъдещето на АЕЦ „Белене“

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов отправи остри критики към правителството на Николай Денков, като заяви,…

преди 8 часа
  • България

Валежите и гръмотевичните бури се разширяват към Централна и Южна България

Метеорологичната обстановка в България днес, 12 юли 2026 г., се характеризира с активни валежи и…

преди 8 часа
  • България

20-годишен младеж загина при катастрофа на входа на Добринище

Тежка катастрофа на входа на град Добринище отне живота на 20-годишен младеж. Инцидентът е станал…

преди 9 часа
  • България

Протест блокира временно пътя Созопол – Бургас заради забавен ремонт

Напрежението по пътя Созопол – Бургас достигна връх днес, когато граждани от няколко населени места…

преди 9 часа
  • България

Слънчево и горещо начало на седмицата, следват бури в края

През следващите дни времето в България ще се променя между слънчеви периоди и условия за…

преди 10 часа
  • България

Двама загинали и 33 ранени при 26 катастрофи за денонощие

Министерството на вътрешните работи съобщава, че през изминалото денонощие в страната са станали 26 пътнотранспортни…

преди 11 часа