Снимка: newsmax.com/Australian Red Cross Blood Service
През 1951 година 14-годишно момче от Австралия на име Джеймс Харисън претърпява операция на белите дробове. Лекарите отстраняват единия му дроб и го държат в болница три месеца.
Харисън оживява до голяма степен благодарение на количествата кръв, които му преливат. По това време австралийските закони изискват кръводарителите да бъдат пълнолетни. Харисън е още малък, но дава обет, че след 4 години ще стане кръводарител. Когато навършва пълнолетие, Харисън започва да дарява кръв.
По същото време лекарите в Австралия се опитват да открият причината за хиляди случаи на мъртвородени деца или бебета с вродени мозъчни увреждания. „До 1967 година в Австралия имаше буквално хиляди умиращи бебета годишно и лекарите не знаеха каква е причината”, обяснява Джема Фолкънмайър от Австралийския червен кръст. „Спонтанните аборти бяха много чести и много деца се раждаха с мозъчни увреждания.”
Оказва се, че бебетата страдат от хемолитична болест на новородените. Състояние, което се появява при жени с отрицателен резус фактор, бременни с деца с положителна кръвна група. Лекарите откриват, че е възможно да предотвратят опасността, като инжектират на бременните кръвна плазма, съдържаща редки антитела. След проучвания откриват и подходящ донор в Ню Саут Уелс – Джеймс Харисън.
Молят го да участва в експеримента и той веднага се съгласява. Първата доза от плазмата, изолирана от кръвта на Харисън, е инжектирана на бременна през 1967 г. Оттогава Харисън дарява кръв в продължение на повече от 60 години и неговата плазма е използвана за да се направят милиони инжекции.
Тъй като 17% от бременните в Австралия имат нужда от такава инжекция, лекарите са изчислили, че Харисън е помогнал за спасяване на живота на 2,4 милиона бебета в страната.
Учените все още не са съвсем сигурни защо тялото на Харисън произвежда тези редки антитела, но смятат, че е възможно това да е в резултат на кръвопреливанията, които са му направени като дете.
Харисън никога не е помислял да спре да дарява кръв. През 2015 казва пред CNN: „Вероятно единственият ми талант е да дарявам кръв”. Наричат го „мъжът със златната ръка”. Тази година, на 81-годишна възраст, той направи последното си кръводаряване поради възрастови ограничения след общо 1173 кръводарявания.
Източник: Science Alert
Превод и редакция: „Нова Вест“
*******
Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment