Свят

Гръцки кмет: Идват повече бежанци, отколкото можем да регистрираме

Снимка: AFP/ Снимката е илюстративна

Властите в Гърция са обезпокоени от нарасналия в последно време поток от мигранти, пристигащи в страната от Турция през р. Еврос / Марица/, където само през април по данни на ООН гръцко-турската граница са пресекли 2900 бежанци и мигранти.

Този брой съответства на половината от пристигналите чужденци в страната през миналата година, пише в. „Прото тема“, като се позовава на британския „Гардиън“, съобщава Блиц.

„Ситуацията в района е на път да излезе от контрол, идват все повече, отколкото можем да регистрираме“, казал кметът на Орестиада Димитрис Мавридис, изтъквайки, че правителството е изпратило допълнително 120 полицаи, но това било временна мярка и че те не били достатъчни. Фронтекс трябва също да се намеси, призовал кметът.

Той обяснява, че увеличението на бежанските потоци към Еврос се дължи на факта, че тези мигранти не попадали под споразумението между Турция и ЕС, а също и заради слуха, че ситуацията по гръцките острови била драматична. Представител на Червения кръст разкрил, че правителството в Атина се готвело наново да открие по-стари приемни центрове, а също и да разшири капацитета на съществуващите.

„Готови сме за всичко, няма основание за паника, всичко е под контрол от наша страна“, казал гръцкият министър на защита на гражданите Никос Тоскас, пише още гръцкото издание, позовавайки се на „Гардиън“.

Британският вестник отбелязва, че въпреки всичко страховете нараствали и че новата вълна би могла да ознаменува началото на една извънредна ситуация в района през лятото.

*******

Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Дарин Попов

Скорошни постове

  • България

Трагичен край на издирването на млада жена в Пирин

Смъртта на младата жена, която беше в неизвестност от събота, сложи трагичен край на мащабната…

преди 3 часа
  • България

Пенсиите чрез пощенските станции се изплащат до 22 юни

Пенсионерите, които получават месечните си доходи чрез пощенските станции, трябва да имат предвид графика за…

преди 3 часа
  • България

В 23:24 настъпва лятното слънцестоене и астрономическото лято

Точно в 23:24 часа днес, 21 юни, ще настъпи лятното слънцестоене и ще започне астрономическото…

преди 4 часа
  • България

3858 фиша и 408 акта при проверка на 14 414 коли, 33-ма шофьори с алкохол и 12 с наркотици

В рамките на специализирана полицейска операция за спазване на Закона за движението по пътищата през…

преди 5 часа
  • България

3858 фиша и 408 акта при акцията за пътна безопасност, 33-ма шофьори с алкохол и 12 с наркотици

В рамките на специализирана полицейска операция за спазване на Закона за движението по пътищата за…

преди 5 часа
  • България

Двама младежи бяха открити в безпомощно състояние в центъра на Пловдив, има съмнения за фентанил

В центъра на Пловдив двама младежи бяха открити в безпомощно състояние в района на ул.…

преди 9 часа