Свят

Забраняват най-използваните инсектициди заради изчезването на пчелите

ЕС забранява употребата на открито на най-използваните инсектициди заради сериозната заплаха, която те представляват за пчелите. 

Страните от ЕС подкрепиха решението за почти пълна забрана на употребата на неоникотиноидни инсектициди. Научни изследвания отдавна свързват тяхното използване с намаляването на медоносните и дивите пчели, посочва Би Би Си.

Очаква се новата регулация ще бъде приета през следващите седмици и да влезе в сила до края на годината. Сегашното решение разширява вече съществуващите ограничения, приети през 2013 г.

Пчелите и други насекоми са жизнено важни за глобалното производство на храни, тъй като те опрашват три четвърти от всички култури. Смята се, че силно намаляващият брой на опрашващите насекоми в последните години се дължи отчасти на широкоразпространената употреба на пестициди, отбелязва „Гардиън”.

Неоникотиноидите са най-широко използваният клас инсектициди в света, но безпокойството от тяхната употреба се засили след множество научни изследвания.

През 2013 г. ЕС предпочете частичната забрана на употребата на три химически вещества от този клас – имидаклоприд, клотианидин и тиаметоксам.

Ограниченията се прилагаха за определени култури, сред които царевица, пшеница, ечемик, овес и рапица. Договорената нова регулация ги разширява, което означава, че почти всяка употреба на открито на субстанциите ще бъдe забраненa.

Гласуването по предложението беше отлагано на няколко пъти, тъй като държавите бяха разделени по отношение на решението. В крайна сметка на среща днес то беше прието с квалифицирано мнозинство.

Ходът беше ускорен от публикуван наскоро доклад на Европейския орган по безопасност на храните, според който неоникотиноидите представляват заплаха за много видове пчели, без значение къде и как се използват на открито.

„Комисията предложи тези мерки преди месеци на базата на препоръките на учените от Европейския орган по безопасност на храните”, заяви еврокомисарят по здравеопазването и безопасност на храните Витенис Андриукайтис. „Здравето на пчелите остава с огромно значение за мен, тъй като засяга биоразнообразието, производството на храни и околната среда”, подчерта той.

Ключова роля за придвижването на гласуването изигра и промяната в позицията на Великобритания – през ноември министърът на околната среда Майкъл Гоув обяви, че ще подкрепят по-нататъшни ограничения. Последваха я Ирландия, Германия, Австрия и Холандия.

Стопаните вече ще могат да използват неоникотиноиди само в парници, въпреки че някои природозащитни организации са с резерви и в това отношение, тъй като според тях химическите препарати може да попаднат във водните ресурси.

Други неоникотиноиди, включително тиаклоприд и сулфоксафлоростават и занапред извън забраната.

Природозащитници приветстваха решението. Около 5 милиона души в целия ЕС са подписали петиции, които призовават за разширяване на забраната.

„Забраната на тези токсични пестициди е лъч надежда за пчелите. Най-после нашите правителства се вслушват в гражданите, научните доказателства и стопаните, които знаят, че пчелите не могат да живеят с тези химикали, а ние не можем да живеем без пчелите”, посочи Антония Щаац от организацията „Авааз”.

Много фермери обаче са недоволни от разширяването на ограниченията. Те не вярват, че за това има научни основания, и казват, че съществуваща частична забрана не е довела до резултати.

*******

Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Дарин Попов

Скорошни постове

  • Спонсорирани

Съвети от Руал Травел при планиране на перфектната екскурзия до Япония

Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…

преди 3 месеца
  • Спонсорирани

Прогнози за интериорния дизайн през 2025 г.: какво да очакваме?

С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…

преди 4 месеца
  • Спонсорирани

Какви документи са необходими за данъчна оценка на имот?

Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…

преди 4 месеца
  • Спонсорирани

Пантофи за детска градина, които всяко дете ще хареса: най-добрите модели

Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…

преди 5 месеца
  • Любопитно

Съвсем малка е вероятността да бъде открит живот в Млечния път

Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…

преди 5 месеца
  • Любопитно

Как слънчевата радиация влияе на Земята?

Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…

преди 5 месеца