Свят

Еманюел Макрон предупреждава за „гражданска война“ в Европа

Снимка: bnr.bg

 Френският президент Еманюел Макрон изнесе вдъхновена защита на демократичните ценности пред европейските депутати в Страсбург, където участва в дебата за бъдещето на Европа, и призова европейците да бъдат преграда срещу национализма, а Европейският съюз да се изправи срещу глобалните заплахи.

Според Макрон Европа е в своеобразна гражданска война, в която расте подкрепата за нелибералните демокрации, а Brexit е друго проявление на този сблъсък. „Отговорът на авторитарната демокрация трябва да бъде авторитетът на демокрацията“, каза Макрон, явно визирайки Унгария и Полша.

По неговите думи опитите за намиране на национални решения на глобалните проблеми са неефективни в света на авторитарните режими.

Френският президент призова за завръщането към корените на демокрацията, като политиците слушат повече и търсят причините за яростта на хората. Макрон не уточни какво има предвид, но неговата партия „Република напред“ предлагаше широки допитвания до гражданите, както и въвеждането на транснационални листи за изборите за Европейски парламент.

Призивите на Макрон за преоткриване на демокрацията в Европа са и средство да подтикне страните към сериозни реформи в правилата на еврозоната и използването на средствата от европейския бюджет.

Френският президент отново повтори, че иска бързо завършването на банковия съюз, но и създаване на „бюджетен капацитет“ на еврозоната. Идеята е страните, приели еврото, да могат да набират средства за съвместна фискална политика. Повечето страни начело с Германия обаче се отнасят скептично към предложението. В същото време Макрон каза, че вижда интегрирането на еврозоната в институционалната структура на ЕС (голяма част от нейните инструменти са резултат от междуправителствени споразумения). Той подчерта, че страните извън еврозоната също трябва да бъдат включени в дебатите за бъдещето й.

Макрон подчерта, че страната му е готова да увеличи вноската си в бюджета на ЕС, за да се компенсират липсващите средства след напускането на Великобритания. Той посочи, че обсъжданият данък върху приходите на цифровите компании може да се използва като възможен източник на средства за евробюджета. В същото време обаче френският президент поиска в бъдеще общият европейски бюджет да финансира в по-голяма степен защитата на външните граници на ЕС, прехода към цифровата икономика и общата отбрана на ЕС. Това означава, че няма как традиционни политики като земеделие или сближаване да не бъдат орязани дори и при увеличени вноски от страните от общността

Френският президент поиска и „отровеният дебат“ за реформата в европейската система за бежанците да бъде бързо разблокиран. Целта е ЕС да има единна и работеща система за прием на бежанци. Макрон каза, че ЕС трябва да подпомага повече страните, които приемат бежанци.

Той поиска и „нова фаза“ по отношение на прилагането на Парижкото споразумение за климата. Една от идеите, които той спомена, е нов общоевропейски въглероден данък. Макрон обаче подчерта, че целта на неговото правителство е намаляването на емисиите от въглероден двуокис и то няма намерение да се отказва от ядрената енергетика и да увеличава енергийната си зависимост. За сметка на това Франция прие закон, според който до пет години страната трябва да закрие всичките си въглищни централи.

Президентът коментира и проекта за газопровод „Северен поток 2“ (който заобикаля Украйна, Полша и Словакия и доставя газ от Русия директно в Германия). Според него той е ненужен и нарушава идеята за солидарност между страните членки.

По повод „пакета за разширяването“, който ще бъде представен по-късно днес от Европейската комисия, Макрон каза, че ЕС трябва да направи всичко възможно, за да приближи страните от Западните Балкани. В същото време обаче той предупреди, че разширяването не може да се случи без сериозна реформа на институциите на ЕС. Френският президент посочи, че сега ЕС има проблеми с функционирането си, което ще стане още по-трудно, когато стане от 33 страни.

В отговор на изказването на Макрон председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер каза, че „истинската Франция се е завърнала“. Юнкер обаче предупреди да не се разчита твърде много на френско-германския мотор, предупреждение, че между големите амбиции на Париж и прагматизма на Берлин продължава да има огромна пропаст.

Източник: capital.bg

*******

Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Дарин Попов

Скорошни постове

  • Спонсорирани

Съвети от Руал Травел при планиране на перфектната екскурзия до Япония

Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…

преди 3 месеца
  • Спонсорирани

Прогнози за интериорния дизайн през 2025 г.: какво да очакваме?

С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…

преди 4 месеца
  • Спонсорирани

Какви документи са необходими за данъчна оценка на имот?

Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…

преди 4 месеца
  • Спонсорирани

Пантофи за детска градина, които всяко дете ще хареса: най-добрите модели

Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…

преди 5 месеца
  • Любопитно

Съвсем малка е вероятността да бъде открит живот в Млечния път

Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…

преди 5 месеца
  • Любопитно

Как слънчевата радиация влияе на Земята?

Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…

преди 5 месеца