Снимка: БТВ
Бедстващите високо в планината коне днес са с 5 по-малко, разказаха спасители. Те са загинали през последното денонощие.
Спасителната акция започна рано сутринта. До конете се стига само с моторни шейни, затова преди да тръгнат, спасителите прокараха пъртини. Към доброволците се присъединиха и от фондация „Четири лапи”.
„Има информация, че горе има животни в много тежко състояние, критично, надяваме се да можем да помогнем на тях първо с приоритет и тръгваме с всичко нужно за оказване на първа помощ и преглед”, обясни Адра Христова.
Часове отне на спасителите да стигнат до конете.
„Най-големият проблем беше мъглата, пак времето, нямахме достатъчно ориентири и затова пробвахме от едно място, после се върнахме и от второто място стигнахме без проблем”, обясни планинският спасител Борис Абаджиев.
„Мисля, че са около 25 останали, за една нощ още 5 са загинали, за съжаление. 30 ги преброихме вчера, сега са 25, вълците са си свършили своето”, съобщи планинският спасител Росен Димитров. Днес собственикът, вместо да е на разпит в полицията, опитал да свали конете от планината.
Собственикът на изоставените коне в Осоговската планина не се яви на разпит в полицията
Петър Пищалов е получил около 35 000 лв. евросубсидии от 2013 г. досега
Експерти от Българската агенция по безопасност на храните вчера са посетили животновъдните обекти в с. Буново, собственост на Пищалов и неговите фирми, където са установили умряла крава. По думите на д-р Емил Гъгнев от БАБХ – Кюстендил общото здравословно състояние на животните видимо е било задоволително.
„Тъй като собственикът не присъстваше в животновъдните обекти, в негово отсъствие не можехме да извършим по-задълбочени проверки. Днес е осигурен екип, който има готовност да влезе в обекта и да започне проверки, при условие че собственикът присъства”, допълни д-р Гъгнев.
От областната дирекция по безопасност на храните твърдят, че не имали информация за бедстващи в планината коне. Стадото е било в Осогово напълно нелегално.
Прокуратурата ще разследва престъпление от общ характер за това, че за животните не са полагани никакви грижи и е имало жестоко отношение към тях. Ще разследва и начина за получаване на евросубсидии. За престъплението се предвижда затвор от 1 до 3 години, както и глоба до 5000 лв.
*******
Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама
Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов отправи остро предупреждение към обществото, заявявайки, че рискът от военен…
Със 136 гласа „за“ Народното събрание прие предложението самолетите на Въоръжените сили на САЩ да…
В село Безмер се засилва общественото недоволство срещу плановете за разполагане на американски самолети-цистерни в…
Лидерът на ДПС Делян Пеевски излезе с официална позиция след решението на Министерския съвет да…
Европейското командване на въоръжените сили на САЩ (USEUCOM) заяви, че следи отблизо ситуацията в България.…
Криминален инцидент разтърси Благоевград късно снощи. Непълнолетен младеж беше задържан от полицията, след като нарани…
Leave a Comment