Свят

Китай отговаря на САЩ със списък на американски продукти, на които ще наложи по-висок данък

Китай отговори на президента Тръмп и неговите нови търговски мита върху вносните стоки.

Министерството на търговията на Китай изготви списък със 128 американски продукта, които предстои да бъдат обложени с нови данъци. Министерството публикува изявление по въпроса на сайта си в петък сутринта.

Американските вносни продукти включват вино, пресни плодове, сушени плодове и ядки, стоманени тръби, етанол и женшен, казват от министерството. На тези продукти може да бъде наложено мито в размер на 15%, а мито от 25% – върху свинското месо и рециклирания алуминий, се казва в изявлението. Най- вероятните продукти, върху които ще афектира отговорът на китайския президент и неговата администрация, са вносните селскостопански продукти от САЩ и най-вече соята.

Пекин ще вземе мерки срещу 128-те американски продукта на два етапа, ако не постигне споразумение с Вашингтон, казват от Министерството и добавят, че е възможно да предприемат юридически действия според правилата на Световната търговска организация.
Азиатските борси също бяха повлияни от новината и акциите на японската компания Nikkei спаднаха с 3% в ранните петъчни часове.

Отговорът на Китай е премерен, казват експерти, които коментират пред CNBC. Решението да се удържат 3 милиарда долара в мито от вноса на американски стоки е важно, но „то не е толкова голям проблем на фона на глобалните търговски отношения между САЩ и Китай.”, казва икономистът Тони Наш. Очаква се вносът на американски стоки в Китай за тази година да възлиза на 172 милиарда, добавя той.

Пекин предупреждава за вредата от действията на САЩ

Последните търговски мерки от страна на САЩ сериозно вредят на международната търговия и нарушават световния търговски обмен, казват от Китайското министерство на търговията. Те призовават Вашингтон да преразгледа решенията си относно Пекин, за да не се нарушават двустранните отношения.

В четвъртък Тръмп подписа меморандум, според който върху вносните китайски стоки се налагат мита в размер на 60 милиарда долара. „Това е само първата стъпка ” от подобни търговски мерки, каза президентът Тръмп. Новите мита са насочени най-вече към определени продукти в технологичния сектор, където Китай е по-напреднал от САЩ.

По-рано този месец Тръмп наложи по-високи данъци върху вносния алуминий и стоманата – крачка, която според някои анализатори може да сложи началото на световна търговска война.

Източник: msn.com
Превод и редакция: „Нова Вест“

*******

Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Дарин Попов

Скорошни постове

  • България

**Радев: Назначението на Спецов в Лукойл е незаконно, а политиката в България се превръща в диктатура**

**Президентът Радев обяви остри критики срещу управлението на казуса "Лукойл": Нарушения на Конституцията и правовата…

преди 2 дни
  • България

Деница Сачева разкри: Румен Спецов има тайно доверие от САЩ и Британия, а бюджетът 2026 е последен шанс за спасение на финансите

**Деница Сачева: „Румен Спецов е професионалист с опит, а бюджетът за 2026 г. е единственият…

преди 2 дни
  • България

Трима загинали и блокиран тракийски път след фатално ПТП, причинето от загуба на контрол над волана

**ТРАГИЧНО ПТП НА АВТОМАГИСТРАЛА „ТРАКИЯ“ ВЗЕМА ТРИ ЖИВОТА** Трима души загинаха, а един е тежко…

преди 2 дни
  • България

Синът на Радан Кънев заловен с дрога: 17-годишният Борис задържан с марихуана и машинка за цигари

**Скандал около сина на евродепутата Радан Кънев: 17-годишен младеж задържан с наркотици** В ранните часове…

преди 2 дни
  • България

Топло за ноември: до 21 градуса в почивните дни, но мъгливо в равнините

**Уикендът обещава спокойно и меко време с леки облаци и мъгли** България очаква сравнително тиха…

преди 2 дни
  • България

Топло за ноември: 21 градуса в почивните дни, но мъглата ще скрие слънцето в равнините

**Уикендът обещава спокойно и меко време с леки облаци и мъгли** България очаква сравнително тихо…

преди 2 дни