Свят

Зукърбърг: Това е голяма злоупотреба с доверието на хората (ВИДЕО)

Шефът на Facebook Марк Зукърбърг призна, че социалната мрежа е допуснала грешки, които са позволили данни за потребителите й да попаднат в аналитичната фирма „Кеймбридж Аналитика“.

А анализаторската компания е обвинявана, че неправилно е използвала данните за нуждите на политически клиенти, сред които американския президент Доналд Тръмп и други политици, водещи кампании в Европа, Кения, Малайзия, Мексико и Австралия, съобщи Нова телевизия.

В интервю за CNN, дадено в нощта срещу четвъртък, Зукърбърг каза, че съжалява за случилото се и обеща да предприеме действия срещу недобронамерените приложения.

„Това е голяма злоупотреба с доверието на хората. Наистина съжалявам, че се случи. Основно наше задължение е да защитаваме данните на потребителите. Ако не го правим, не заслужаваме правото да служим на хората“, заяви Зукърбърг.

Междувременно скандалът около Facebook се разраства. След Великобритания и САЩ започна проверка срещу платформата, през която вероятно е ползвана информация за 50 милиона потребители. Заради скандала, акциите на Facebook продължават да се сриват. Британският премиер Тереза Мей беше принудена да вземе отношение по темата в парламента.

Правителството на Великобритания, доколкото ми е известно, няма договор с „Кеймбридж Аналитика“. Видяхме какъв е случая и обвиненията към тази компания са много сериозни. подкрепям действията на разследващите, защото хората трябва да занят как се използват личните им данни”, заяви Тереза Мей.

Постовете ни, реакциите и търсенията в социалната мрежа могат да са достатъчни за изграждането на наш профил, твърдят експерти. Точно това е идеята на приложението, заради което избухна скандалът около Facebook. Авторът на технологията, обаче, остава скептичен.

Точността на тези данни е изключително преувеличена в практиката. В най-добрия случай имахме шест пъти по-голяма вероятност да направим погрешен профил за един човек, отколкото да бъде правилен”, каза той.

Междувременно, потребителите на Facebook вече са над 2 милиарда. Според експертите, именно използването на компютър и телефон може да даде много лична информация за нас – дори да нямаме профили в социалните мрежи.

*******

Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Дарин Попов

Скорошни постове

  • България

Трагичен край на издирването на млада жена в Пирин

Смъртта на младата жена, която беше в неизвестност от събота, сложи трагичен край на мащабната…

преди 2 часа
  • България

Пенсиите чрез пощенските станции се изплащат до 22 юни

Пенсионерите, които получават месечните си доходи чрез пощенските станции, трябва да имат предвид графика за…

преди 2 часа
  • България

В 23:24 настъпва лятното слънцестоене и астрономическото лято

Точно в 23:24 часа днес, 21 юни, ще настъпи лятното слънцестоене и ще започне астрономическото…

преди 3 часа
  • България

3858 фиша и 408 акта при проверка на 14 414 коли, 33-ма шофьори с алкохол и 12 с наркотици

В рамките на специализирана полицейска операция за спазване на Закона за движението по пътищата през…

преди 4 часа
  • България

3858 фиша и 408 акта при акцията за пътна безопасност, 33-ма шофьори с алкохол и 12 с наркотици

В рамките на специализирана полицейска операция за спазване на Закона за движението по пътищата за…

преди 4 часа
  • България

Двама младежи бяха открити в безпомощно състояние в центъра на Пловдив, има съмнения за фентанил

В центъра на Пловдив двама младежи бяха открити в безпомощно състояние в района на ул.…

преди 8 часа