Свят

Русия гони британски дипломати

Руският външен министър Сергей Лавров обяви, че Русия ще изгони британски дипломати във връзка със задълбочаващия се конфликт заради нападението с нервнопаралитично вещество, но все още не казва кога и колко, съобщава „Асошиейтед прес“, цитиран от News.bg

Лавров обвини Великобритания в нарушаване на международното право и разкритикува британският военен министър за „необразованите“ му коментари относно Русия, направени вчера.

Великобритания обяви, че руската държава стои зад отравянето на бившия руски двоен агент Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия в английския град Солсбъри. САЩ, Франция и Германия също осъдиха Русия за атаката.

Русия отрича да е източник на нервнопаралитичното вещество, използвано за отравянето на Скрипал и настоя Великобритания да ѝ предостави проби, събрани от разследващите.

Запитан от репортер на „Ройтерс“ в казахстанската столица Астана дали Русия планира да изгони британски дипломати от Москва, Лавров се усмихнал и подчертал, че „разбира се“, че Русия ще изгони британски дипломати и че се надява Сергей и Юлия Скрипал да се възстановят скоро, за да може да бъде хвърлена светлина върху случилото се.

Лавров вече беше разкритикуван за тези думи, защото натравянето с нервнопаралитичното вещество „новичок“ води до нелечими тежки увреждания.

Британските власти обявиха, че ще изгонят 23-ма руски дипломати от Великобритания заради нападението срещу Скрипал, като обявената причина за това е, че те работели същевременно и за руските специални служби.

*******

Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Дарин Попов

Скорошни постове

  • България

Тяло на 52-годишна жена е открито в дере в „Елените“, разследват убийство

Турист откри тялото на жена в дере в една от най-изолираните части на курортния комплекс…

преди 6 часа
  • България

Военни колони ще се придвижват по републиканските пътища на 29 юни и 4 юли

В края на юни и началото на юли 2026 г. българските граждани, най-вече шофьорите, трябва…

преди 7 часа
  • България

ДКСБТ: Цените на едро на основни храни продължават да спадат

Според последните данни на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата цените на едро на…

преди 7 часа
  • България

Демерджиев: Има достатъчно доказателства за обвинения по случая с незаконното строителство край Варна

По случая с незаконното строителство край Варна, известен като „Баба Алино“, има достатъчно доказателства за…

преди 7 часа
  • България

НИМХ обяви жълт код за опасно горещо време в цялата страна в понеделник

НИМХ обяви жълт код за опасно горещо време в цялата страна за идния понеделник. Очаква…

преди 7 часа
  • България

Борисов: Спокоен съм за бъдещето на ГЕРБ заради новите кадри

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви, че е категорично спокоен за бъдещето на партията, защото…

преди 8 часа