Българска учителка, която работи в детска градина в Германия, е силно изненадана от вихрещия се месеци наред дебат за и против поставянето на камери в детските градини.
От няколко месеца Наталия Андреева работи в детска градина в Дрезден, където поставянето на камери е дори немислимо, пише dnevnik.bg.
Не толкова, защото е незаконно, а защото няма причина.„В нашата детска градина за седем деца отговаря една учителка. Сега се говори, че ще ги редуцират до пет. В българските две учителки трябва да гледат 20-25 деца. При нас има и деца със специални образователни потребности. За всяко едно от тях трябва да отговаря един възпитател“, обясни Наталия.
По нейни думи няма проблемни деца. „Всички са изключително добре възпитани в семействата, като и градините имат своя принос за това. Например 4-годишни деца се хранят спокойно с лявата ръка. Сипват си сами в чиниите и след това си чистят. Ако някой не слуша, наказват го сам в друга стая. Това се случва без драми и всичко се оправя. Родителите са наясно и нямат проблем с това“, разказва българката.
Същевременно децата се възпитават много свободно – при специални и внимателно контролирани занимания, могат да играят дори с огън. Тя посочва, че камери няма как да бъдат поставяни в детските градини, защото това би се възприело като действие срещу личната свобода на децата и персонала и е забранено със закон.
Сигнали за насилие от страна на педагози и буйстващи деца няма. „Може би причината е в това, че семействата са спокойни. Хората са материално задоволени, посрещат нуждите си нормално и не са изнервени“, разсъждава Наталия.
Това, което силно я е впечатлило е, че в началото не можела да различи децата със специфични образователни потребности. „Те са интегрирани изключително добре и почти по нищо не се различават от останалите“, категорична е тя.
Има и друга разлика между българските и германските детски градини и тя е в размера на таксите, които плащат родителите. Ако в България за едно дете цената е около 60 лв месечно, то в Дрезден самотна майка плаща по 130 евро в държавна забавачка.
„На цената се гледа като на нормална, защото, сметнете – квалифициран учител тук взима около 2-3 хиляди евро заплата. Такива са по трима в група“, посочва Наталия. Иначе в Германия има и денонощни детски градини, които обикновено се намират до болници и летища и са насочени основно към работещите там.
Обикновените забавачки работят от 6 сутринта до около 18 ч. Децата остават там за 6 до 8 часа. „Майките тук обикновено работят или по 4 или 6-часови смени и нямат необходимост децата им да остават в градините по-дълго“, каза още учителката.
*******
Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment