Британският астрофизик Стивън Хокинг почина на 76-годишна възраст.
Това съобщиха децата му в комюнике, цитирано от Франс прес.
„Ние сме дълбоко опечалени от смъртта на нашия любим баща. Той беше велик учен и изключителен човек, чиято работа ще живее още много години„, пишат те в текста, публикуван от британската агенция „Прес асосиейшън“.
Стивън Хокинг, роден на 8 януари 1942 г. в Оксфорд. Въпреки тежкото си заболяване – амиотрофична латерална склероза, той не спира активната си научноизследователска дейност. Първите симптоми на болестта му се появяват след влизането му в Кеймбридж. Окончателната диагноза му е поставена на 21-годишна възраст, малко преди първата му женитба. Лекарите му казват, че едва ли ще живее повече от 1-2 години. Въпреки това Хокинг не се отказва да се бори с болестта. Той е сред най-дълго живелите с това заболяване, познати на медицината. От 1985 г. използва специален апарат, за да говори. Компютърът, инсталиран в инвалидната му количка, му позволява освен да говори, да пише статии, други текстове, да ползва интернет и електронна поща. Управлението се извършва чрез движение на единствения мускул, който Хокинг може да контролира – един от лицевите мускули на бузата, под окото.
Основна област на научните му изследвания бяха космологията и квантовата гравитация, много време той посвети на изучаването на черните дупки. Хокинг е автор на множество научно-популярни книги, сред които „Кратка история на времето“, станала международен бестселър и направила го един от най-известните учени след Алберт Айнщайн.
Носител е на редица награди, ордени и медали. Той е един от най-младите членове на Английското кралско общество, Командор на ордена на Британската империя. Има и други британски кралски отличия.
Хокинг: След около век хората ще заживеят на МарсЖенил се е два пъти и има три деца. Стивън Хокинг пише в съавторство с дъщеря си Люси Хокинг три детски романа – „Тайният ключ на Джордж за Вселената“ и две нейни продължения. Целта е приключенията на Джордж да бъдат представени по достъпен и забавен начин за младите читатели, които да надникнат в тайните на физиката, времето и вселената.
Той е единственият герой в „Стар Трек: Следващото поколение“, който играе сам себе си. Има и епизодични участия в сериалите „Космо и Уанда“, „Теория за Големия взрив“, „Дилбърт“, „Семейство Симпсън“, „Футурама“.
*******
Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама
ДП „Национална компания железопътна инфраструктура“ (НКЖИ) въведе временно намаление на скоростта на влаковете в участъка…
Служители на Областната дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) – Благоевград, съвместно с МВР, установиха…
Българското правителство одобри откриването на нови почетни консулства в Казахстан и Грузия с цел да…
През първите дни на април фискалните инспектори на Националната агенция за приходите (НАП) провериха близо…
Главен комисар Лъчезар Близнаков от ГДНП съобщи, че над 700 полицейски екипа ще бъдат на…
Министерският съвет прие наредбата за енергийна бедност. С нея се определят критериите за подкрепа на…
Leave a Comment