Крими

Разбиха престъпна група с българско участие за производство и разпространение на наркотици в Австрия (СНИМКИ)

Специализираната прокуратура повдигна обвинения на десетима българи, участници в организирана престъпна група за производство на наркотици, трафик на дрогата в Австрия и разпространение в столицата Виена.

Групата е неутрализирана на 13 февруари 2018 г. при едновременна операция на ГДБОП, ТС БОП-Стара Загора и Специализирана прокуратура в Казанлък, с. Енина и гр. Крън, както и на полицията във Виена, предадоха от пресслужбата на МВР за Нова Вест.

Двама от групата – ръководителят и един от куриерите, са задържани в австрийската столица в момент на доставяне и получаване на пратка. В Австрия са задържани поне още три лица, съпричастни с дейността на групата, но които не са свързани с разследването в България.

Събраните доказателства сочат, че групата е произвеждала и пласирала в Австрия марихуана, амфетамин и метаамфетамин /пико/ от януари 2017 г.

Четирима от участниците се грижели за отглеждането на индийския коноп в четири сгради в с. Енина и близка вилна зона. Растенията засаждали в саксии, използвали торове и препарати за ускоряване на растежа им и за подсилване на цъфтежа. Производството било организирано в неголеми количества на повече места, за да се намалят щетите, в случай че полицията открие някоя от „оранжериите“. Стръкове били изсушавани по домовете на участниците, а готовата марихуана била затваряна в буркани (а впоследствие и пренасяна така), за да не се усеща по специфичната й миризма.

Ръководителят и организатор на групата контролирал всекидневно дейността и давал указания по телефона от Виена, където живеел и пласирал наркотици сред българите в австрийската столица. За целта групата била снабдена с австрийски СИМ карти. В България ръководителят идвал с микробус или с ван с австрийска регистрация само, за да вземе необходимото количество наркотици и да ги прекара в Австрия. С незаконния трафик се занимавал и участник групата, чийто близък преди време бе задържан за трафик на 74 кг хероин за Испания.

 

Финансирането на наркопроизводството е ставало най-често с пари, изпращани от Виена чрез фирма за парични преводи. В други случаи са били купувани автомобили втора употреба, внасяни са в България и са продавани.

Днес, 14 февруари 2018 г., Специализираната прокуратура наложи на задържаните в България участници в групата задържане до 72 часа. Предстои в Специализирания наказателен съд да бъде внесено искане за налагане на „Задържане под стража“ за всеки от тях. Предстои предявяване на обвиненията на двамата задържани в Австрия.

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Дарин Попов

Скорошни постове

  • България

Гълъб Донев очерта приоритетите на „Прогресивна България“ в парламента

Бившият служебен премиер и настоящ депутат от „Прогресивна България“ Гълъб Донев коментира основните политически теми…

преди 3 минути
  • България

Отвориха граничния пункт „Рудозем – Ксанти“ след 30 години чакане

На 20 януари 2026 г. официално беше открит граничният пункт, който свързва българския Рудозем с…

преди 13 минути
  • България

Боян се нуждае от 800 000 евро за нов шанс след рецидив

Боян, който премина през тежко лечение и успешна трансплантация, отново е изправен пред сериозно изпитание.…

преди 18 минути
  • България

Софийската полиция наложи тежки санкции на двама младежи за опасна гонка

Пътната полиция към СДВР санкционира двама млади шофьори за участие в нерегламентирано улично състезание в…

преди 30 минути
  • България

Прогноза за май: от слани и дъждове до летни жеги

Май ще донесе динамично време – от мразовити сутрини във високите полета до горещи летни…

преди 33 минути
  • България

НСИ прогнозира 2% месечна и 7,1% годишна инфлация за април

Българската икономика отчита нови динамики в ценовото равнище през април 2026 г. Според експресните предварителни…

преди 48 минути