Българката Маргарита Маринова е участвала активно в разработването на ракетата Falcon Heavy, която литна към Марс, пише в. „Телеграф“.
Falcon Heavy, която е най-мощната ракета в света, потегли на първата си мисия към Червената планета във вторник вечер. Тя бе изстреляна от космическия център „Кенеди“ в Кейп Канаверал, щата Флорида.
Д-р Маринова е старши инженер по въпросите на Марс и разработката на двигателни системи в Space X. Тя работи там от 2013 година, като лично отговаря за създаването на ракети за многократно използване.
Space X работи много усърдно за намаляване на разходите, за да достигнем Космоса, заяви тя през октомври м.г. Сред успехите на разработваните от нея ракети д-р Маринова изрежда пет успешни приземявания на първи степени и четири успешни изстрелвания на ракетата носител Falcon 9. Едно от тези постижения бе изстрелването на първия български частен телекомуникационен сателит BulgariaSat-1.
Той бе изведен в геостационарна орбита на 23 юни м.г. с ракета за многократна употреба на Space X.
Преди това родената в София българка е била изследовател в американската космическа агенция НАСА и е проучвала негостоприемни терени на Земята, подобни на Червената планета. Лично Мъск я привлича в SpaceX от НАСА, разкри в Twitter британската изследователка д-р Джес Уейд. По-рано нашата инженерка е работила една година за Airbus, като е участвала в разработката на основния двигател на ракетата „Ариан 5“.
Родителите на младата българка са компютърни инженери. Те са напуснали родината си когато тя е била една 10-годишна. След година престой във Виена семейството се установило в Канада. Маргарита е завършила средното си образование в Торонто. След това тя е завършила аеронавтика в Масачузетския технологичен институт и е защитила докторат по планетарни науки в Калифорнийския технологичен институт. Още като студентка Маргарита не проявила с научни статии за Марс, който е нейна отдавнашна мечта.
Тя предложила революционно решение как да се подобрят условията за колонизация на Червената планета, където се използват фреони, които предизвикват т.нар парников ефект. Като полезен това на ракетата Falcon Heavy, Мъск използва и червен кабриолет на компанията за електромобили Tesla, която също е негова собственост.
Зад волана на колата седи манекен със скафандър на име Стармен. Мъск сподели, че обожава идеята за кола в Космоса, която един ден, след милиони години, може би ще бъде открита от извънземна раса. Ако експедицията на колата устои на суровите условия на радиационния пояс на Ван Алън, тя после ще се отправи към Марс, за да влезе накрая в орбита около Слънцето, предаде Франс прес.
Епопеята й може да продължи един милиард години и да я отведе на милиона километра от Земята, което е еквивалентно на 10 000 пъти обиколка около нашата планета.
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment