УЕФА обмисля възможността да забрани играта с глава в детския футбол, ако проучване докаже по категоричен начин, че това предизвиква мозъчно увреждане.
Европейската футболна централа провежда свое собствено проучване, което има две задачи – първата да се установи колко точно се играе с глава в европейския детско-юношески футбол при различните възрастови групи, отчитайки тренировките и мачовете, пише британският „Телеграф“.
Втората е да се установи оказва ли играта с глава ефект на структурата и функциите на мозъка при младите футболисти.
В САЩ от 2016 г. е забранена играта с глава на деца до 11 години. Президентът на УЕФА Александър Чеферин отговори на въпроса дали може да се наложи забрана и в Европа, ако изследването докаже, че това може да се отрази на работоспособността на мозъка в бъдеще.
„Разбира се, трябва да се отнесем към това сериозно. Ако проучването ясно покаже, че има вреда, особено за децата, ние трябва да действаме строго. Това е много важно и ми е любопитно какво ще научим. Когато гледаш други спортове е страшно какво може да се случи, например в бокса или ММА. Проблем е на много спортове, включително футбола. Така че с нетърпение очаквам резултатите„, обяви Чеферин,
Фискалният съвет предложи да се повиши пенсионната възраст в Министерството на вътрешните работи (МВР). В…
Търговище ще отбележи 189 години от рождението на Васил Левски с тържествена церемония на 17…
Актьорът Александър Кадиев е санкциониран за заснемане на видеоклип по време на шофиране, в който…
Лек автомобил се обърна по таван на 261-ия километър на автомагистрала „Тракия“ в района на…
След смъртта на 16-годишната Ивана Стойнева, която падна от петия етаж на жилищен блок в…
Въпреки оплакванията на туристи за високите цени по Черноморието, данни на Евростат показват, че България…
Leave a Comment