Свят

Запозодряха израелец в ръководене на международна група за трафик на органи

Снимка: DPA

Косово поиска от Кипър да екстрадира израелец, заподозрян за организатор на международна престъпна група за трафик на човешки органи.

Заподозреният, посочен от местната преса като Моше Харел, е обвинен в организиране на повече от 30 незаконни „донорства“ и бъбречни трансплантации в клиника, близо до столицата на Косово – Прищина, посочват от прокуратурата. Полицията съобщи за ареста му в Кипър миналата седмица.

Харел е бил издирван от властите в продължение на почти десет години. Той набирал жертвите си от бедните райони в Източна Европа и Централна Азия, като им обещавал по 15 000 евро за техните органи. Реципиентите, предимно израелци, плащали до 100 000 евро за трансплантацията, пише vesti.bg.

Мрежата за трафик на органи беше разкрита през 2008 г., след като турчин припадна на летището в Прищина, след отстраняване на бъбреците му.

Полицията нахлу в клиниката „Медикус“, която беше затворена след скандала.

През 2013 г. Ръководен от ЕС съд в Косово осъди петима косовски лекари до осем години затвор за търговия с човешки органи в страната.

Донорите, чиито органи бяха незаконно отстранявани, са оставяни без подходяща медицинска грижа и третирани „като боклук“, заявиха прокурорите по време на процеса.

Но Върховният съд на Косово анулира присъдата през 2016 г. и предизвика нов процес, който продължава.

Обвинението посочва Харел като ръководител на мрежата за трафик, докато турският лекар Юсуф Сьонмез Ерчин, наричан от косовските медии като „Турския Франкенщайн“, и който все още се укрива, е заподозрян в извършване на трансплантации в клиниката.

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Дарин Попов

Скорошни постове

  • България

Демерджиев: Ще използвам всички средства на държавата срещу насилието над деца

Министърът на вътрешните работи Иван Демерджиев заяви във Facebook, че говори не само като министър,…

преди един час
  • България

Бойко Борисов назначи Димитър Вучев за координатор на ГЕРБ-София

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обяви, че дългогодишният общински съветник Димитър Вучев поема управлението на…

преди 2 часа
  • България

МЗХ започва самолетно заснемане за обновяване на данните в СИЗП

Министерството на земеделието и храните започва предвиденото за 2026 г. самолетно заснемане, с което ще…

преди 2 часа
  • България

Петима тийнейджъри остават в ареста за случая на Младежкия хълм в Пловдив

Адвокатите на двете момичета, обвинени по случая със смъртта на 37-годишния Георги Кузев на Младежкия…

преди 2 часа
  • България

Башар Асад е осъден задочно на смърт от сирийски съд

Бившият сирийски президент Башар Асад е осъден задочно на смърт от сирийски съд за престъпления…

преди 2 часа
  • България

Българка почина след инцидент в морето край Кавала

65-годишна българска гражданка е починала след инцидент в морето на плажа Амолофи в община Пагайо,…

преди 3 часа